Ak nedodržiavaš tieto pravidlá, skôr či neskôr sa staneš obeťou hackera. Mnohí si myslia, že sú „nedotknuteľní“, potom to ľutujú
Používanie internetu sa zdá byť jednoduché, no ak nedodržuješ základné pravidla, ako surfovať bezpečne, skôr či neskôr sa staneš obeťou hackera. Pozri sa na to, čo by si mal dodržiavať.
V dnešnom digitálne prepojenom svete je zabezpečenie bezpečnosti na internete kľúčové. S rastúcim počtom online platforiem a čoraz väčšou závislosťou od digitálnych technológií je nevyhnutné, aby jednotlivci všetkých vekových kategórií mali potrebné vedomosti a nástroje na bezpečné navigovanie online prostredím.
V tejto digitálnej dobe musíme čeliť množstvu online hrozieb, ktoré môžu ohroziť našu bezpečnosť a súkromie. Od nevyžiadaných e-mailov a phishingových útokov po kybernetické krádeže osobných údajov – hrozby sú všade. Našťastie existujú jednoduché, ale účinné pravidlá, ktoré ak budeš dodržiavať, tak zvýšiš šancu, že sa vyhneš podvodu.
E-mail je jednou z najviac používaných ciest, prostredníctvom ktorej sa útočníci môžu dostať dostať k tvojim údajom.
Toto sú základné pravidlá, ako sa správať na internete, aby si sa vyhol online podvodom
Nepoužívaj rovnaké heslá
Ak používaš rovnaké heslo pre viacero účtov, v prípade, že jeden z nich bude prelomený, útočník môže získať prístup k všetkým ostatným účtom, kde používaš rovnaké heslo. Ak sa ti dostane do e-mailovej schránky, tak poľahky vie zistiť, kde všade si registrovaný. Okrem iného môže heslo k ľubovoľnej službe aj obnoviť.
Dbaj preto na to, aby tvoje heslo bolo dostatočne silné. Slabé alebo predvídateľné heslá (napr. „123456“, tvoje meno a podobne) môžu byť rýchlo uhádnuté pomocou automatizovaných nástrojov, ktoré útočníci používajú. Silné a jedinečné heslá kombinujú písmená, číslice a špeciálne znaky, čo ich robí ich oveľa ťažšie uhádnuteľnými. V ideálnom prípade by malo ísť o zhluk jedenástich písmen, číslic a znakov.
Neprehliadni
Neotváraj neznáme e-maily ani neklikaj na ich prílohy alebo webové odkazy
Útočníci používajú falošné e-maily, aby získali citlivé informácie. Tieto e-maily často obsahujú odkazy, ktoré vedú na podvodné webové stránky, ktoré vyzerajú ako pravé stránky, ale sú navrhnuté na to, aby ti ukradli údaje. Prílohy v nevyžiadaných e-mailoch môžu taktiež obsahovať škodlivý softvér, ako sú vírusy, trójske kone, ktoré môžu infikovať tvoj počítač alebo smartfón.
Ak e-mail vyzerá podozrivo, over si jeho pôvod priamym kontaktovaním odosielateľa, a to mimo e-mailovej komunikácie (napríklad telefonicky). Dôležité je tiež pravidelne aktualizovať antivírusový program, aby si mal ochranu proti známym hrozbám.
Rovnako Nevyužívaj funkciu automatickej odpovede na neprítomnosť, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Zbytočne by si nemal odhaľovať, že tvoj e-mail je aktívnym. Ak tak spravíš, tak dáš útočníkovi vedieť, že na druhej strane je reálna osoba a bude ťa zaplavovať viac podvodných e-mailov.
Neuchovávajte heslá v zariadení
Experti na bezpečnosť na bezpečnosť vo všeobecnosti odporúčajú, aby si si vypol funkcie, ktoré umožňujú webovým stránkam alebo programom pamätať si heslá. Namiesto toho používaj správcu hesiel.
Obmedz aktivitu na sociálnych sieťach
Sociálne siete sú skvelý nástroj na komunikáciu, zdieľanie fotografií, lokalizácie a rôznych detailov o nás alebo o našich blízkych. Je však potrebné byť si vedomý rizík, ktoré sú s nimi spojené.
Nezverejňuj informácie, ktoré nemusíš
Ak budeš zdieľať informácie, ako je tvoja práca, miesto pobytu alebo rodinné detaily, môže to viesť k obťažovaniu alebo sledovaniu od neznámych osôb. V extrémnych prípadoch môžu byť tieto informácie použité na fyzické obťažovanie alebo vydieranie.
Mnoho online účtov, ako sú bankové alebo e-mailové služby, používa bezpečnostné otázky ako ďalšiu vrstvu ochrany pri obnove hesiel. Tieto otázky môžu zahŕňať veci ako „Aké je meno tvojho prvého domáceho zvieraťa?“ alebo „Na akej ulici si vyrastali?“ Ak dáš tieto informácie online na sociálnych sieťach, podvodníci môžu využiť verejné údaje na získanie odpovedí na tieto bezpečnostné otázky. To môže umožniť útočníkom resetovať tvoje heslá a získať prístup k tvojim online účtom.
Obmedz viditeľnosť informácií len na ľudí, ktorým veríš
Jedným z najdôležitejších opatrení na ochranu tvojich osobných informácií je obmedziť prístup k nim len na „priateľov“ a starostlivo overovať žiadosti o priateľstvo. V ideálnom prípade by si sa ale mal vyhýbať zdieľaniu týchto informácií úplne. Nikdy nevieš, ako sa môže zachovať tvoj známy.
Skontroluj si, kto ti posiela žiadosti o priateľstvo
Predtým, ako prijmeš žiadosť o priateľstvo od neznámej osoby, skontrolujte jej profil. Pozri sa na profilovú fotku, či osobu poznáš, či má zmysluplné príspevky, alebo či máte spoločných priateľov. Ak profil vyzerá podozrivo alebo máš akékoľvek pochybnosti o tom, kto je za ním, zváž jeho zamietnutie. Mnoho podvodníkov si vytvára falošné účty len na to, aby získali prístup k tvojim osobným informáciám. Nehovor viac o tom, že takto začína väčšina „romantických podvodov„, kedy ťa osoba na druhej stane kontaktuje s cieľom, aby nadviazala s tebou priateľstvo a vzťah. Na konci sa ťa ale pokúsi okradnúť.
Mimochodom, útočníci často vytvárajú falošné profily ľudí, ktorých poznáš a kontaktujú ťa, že majú nový profil. Akonáhle získajú tvoju dôveru, tak to na teba vybalia a skúsia ti odcudziť citlivé údaje, napríklad údaje z platobnej karty a podobne.
Verejné siete sú tiež hrozbou
Možno by ťa to nenapadlo, ale mnohé verejné Wi-Fi siete nemusia mať riadne šifrovanie alebo ich môže spravovať útočník. Ak sa na ňu pripojíš, jej správca môže sledovať tvoj internetový prenos. Tento útok sa odborne volá „man-in-the-middle„. Ak je to možné, používaj mobilnú sieť. Ak musíš používať verejnú Wi-Fi, použi dôveryhodnú VPN, pomocou nej môžeš šifrovať dátový tok. Taktiež dbaj na fyzickú bezpečnosť na verejnom mieste. Nezanechávaj zariadenia bez dozoru.
Základom je aj bezpečná domáca sieť
Možno by ťa to nenapadlo, ale obeťou útoku sa môžeš stať aj doma, bez toho, aby si opustil pohodlie svojej obývačky. Routery často prichádzajú s predvoleným používateľským menom a heslom. Tieto predvolené údaje by ste mali okamžite zmeniť. Taktiež používajte viacfaktorovú autentifikáciu (MFA), ak je to možné.
Poznáš aj ty nejaké ďalšie tipy, ako zostať v online priestore v bezpečí? Daj nám o nich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre