Aj v zemskej atmosfére existuje život: Pomôže nám nová štúdia odhaliť organizmy na Venuši?

Minulý rok bol v atmosfére Venuše objavený fosfán, ktorý si dodnes nevedia vedci vysvetliť

Zem a Venusa
Zdroj: Vosveteit.sk

Niekoľko kilometrov nad povrchom, vysoko v zemskej atmosfére, žije nespočetné množstvo drobných organizmov, píše portál Space.

Vedci sa postupom času dozvedajú nové a nové informácie o tomto živote a akými spôsobmi môžu tieto organizmy ovplyvňovať náš povrch. Spolu s týmito informáciami sa začínajú zamýšľať nad tým, či by mohol byť život v oblakoch Venuše možný. Minulý rok totiž došlo k objavu fosfánu vo vrchných častiach atmosféry Venuše.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fosfán by sa mohol radiť k takzvaným biologickým stopám. Sú to plyny, ktoré by teoreticky mohli prezradiť existenciu života na planéte. V súčasnosti nepoznáme iný spôsob, ako by mohol fosfán vzniknúť, než biologickou cestou. Zároveň však vedci nevylučujú možnosť, že môže ísť o nebiologický proces, ktorý nepoznáme.

„Ľudstvo si žije na dne obrovského atmosférického oceánu, ktorý máme nad hlavami. Zdá sa, že nech pošleme sondu akokoľvek vysoko, dokážeme nájsť stopy mikrobiálneho života,“ vyjadril sa David Smith, ktorý študuje život v atmosfére pre NASA Ames Research Center.

Odhalenie života v oblakoch

Momentálne však výskumy naznačujú, že život v zemskej atmosfére je čisto mikrobiálny a úzko previazaný so životom na povrchu. V tomto prípade teda nemôžeme hovoriť o samostatnom ekosystéme. Mikróby sa môžu nachádzať v dvoch vrstvách atmosféry. Tou prvou je nižšia vrstva troposféry, no tu hrozí mikróbom riziko vysušenia. Preto sa môžu nachádzať aj v oblakoch o čosi nižšie.

„Oblaky sú ako mobilné vodné nádrže,“ hovorí Diana Gentry, výskumníčka z Ames Research Center.

Lenže ako sú na tom ostatné planéty? Momentálne je zaujímavým objektom práve Venuša. Vedci sa domnievajú, že vo výške okolo 60 km nad povrchom by mohlo byť ideálne prostredie pre mikróby. Toto prostredie je ostrým kontrastom oproti podmienkam na povrchu.

Život v oblakoch iných planét to však nemá jednoduché. V súčasnosti je Zem jedinou planétou, ktorej oblaky sú tvorené prevažne z vodnej pary. Na Venuši môžeme nájsť oblaky kyseliny sírovej, na Marse sú tvorené z oxidu uhličitého a mesiac Neptúnu, Triton, ich má z dusíka. Všetko sú to fascinujúce zloženia, no pre život nepriaznivé.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre