Aj šimpanzy poznajú silu liečivých rastlín: Vedia si vybrať tú správnu rastlinu, keď majú zdravotný problém, ukazuje štúdia
Výskumníci zistili, že aj šimpanzy poznajú liečivé rastliny a ich antibiotické a protizápalové účinky. Tieto rastliny aktívne využívajú.
Výsledky štúdie publikovanej vo vedeckom časopise PLOS ONE naznačujú, že šimpanzy dokážu používať liečivé rastliny na liečbu ochorení alebo ošetrovanie rán. Nový výskum nadväzuje na podobnú prácu, v ktorej vedci takéto isté správanie pozorovali u orangutanov.
Existuje veľa rastlín, ktoré môžu nielen ľuďom pomôcť pri zdravotných problémoch alebo zraneniach. Divé šimpanzy podľa výskumníkov tieto liečivé účinky dokážu rozpoznať a v prípade potreby rastliny konzumovať. Autori štúdie nepredpokladajú, že by rastliny šimpanzy jedli kvôli výžive alebo len tak. Niektoré z liečivých rastlín majú totiž veľmi nízku výživovú hodnotu, no obsahujú látky, ktoré pomáhajú liečiť alebo zmierňovať príznaky určitej choroby.
Aj šimpanzy poznajú liečivé rastliny
Napriek tomu existuje určitá miera neistoty, pretože vedci nedokážu na 100% dokázať, že šimpanzy tieto rastliny konzumujú úmyselne. Môže sa stať, že šimpanz v prírode pasívne skonzumuje nejakú rastlinu s liečivými účinkami a tá mu prirodzene pomôže. Výskum ale vedci vystavali na pozorovaniach divých šimpanzoch a farmaceutickom testovaní potenciálne liečivých rastlín.
Monitorovali správanie a zdravie 51 šimpanzov, ktoré žili v Ugande. Následne vedci odobrali vzorky 13 stromov a rastlín, ktoré by mohli šimpanzy použiť na liečbu. Išlo o rastliny, ktoré šimpanzy konzumovali, ak boli choré alebo zranené. Vedci skúmali, či majú protizápalové alebo antibiotické vlastnosti. Skúmané rastliny neboli súčasťou prirodzeného stravovania šimpanzov.
Analýza rastlín ukázala, že 88% potláčalo rozmnožovanie baktérií a 33% malo protizápalové vlastnosti. drevo zo stromu Alstonia Boonei vykazovala najsilnejšie antibakteriálne vlastnosti. Zároveň mala aj protizápalové účinky. To znamená, že by mohla potenciálne pomôcť pri ošetrovaní rán.
Neprehliadni
Kôra a živica stromu Khaya anthotheca a listy z paprade Christella parasitica vykazovali silné protizápalové účinky. Vedci si všimli, že ak mal samec šimpanza poranenú ruku, vyhľadával a jedol listy tejto paprade. Domnievajú sa, že listy pomohli utíšiť bolesť a zmierniť opuch. Ako posledné pozorovali šimpanzov trpiacich parazitmi, ako jedia kôru stromu Scutia myrtina.
Návyky šimpanzov nám môžu pomôcť nájsť nové lieky
Autori štúdie s veľkou mierou istoty naznačujú, že aj šimpanzy dokážu vyhľadávať špecifické rastliny pre ich liečivé účinky. Štúdia je prvou, ktorá ponúka behaviorálne a laboratórne dôkazy o správaní divých šimpanzov a ich tendencii požívať liečivé rastliny, ak majú nejaký zdravotný problém. Zároveň ale poznamenávajú, že liečivé rastliny rastúce v rezervácií Budongo by mohli pomôcť pri vývoji nových liekov, ktoré by dokázali zabiť aj baktérie, odolné voči bežne používaným antibiotikám. Mohli by však pomôcť aj pri výrobe liekov na chronické zápalové ochorenia.
Autori štúdie veria, že aj my, ľudia, sa môžeme ešte čo-to naučiť od našich primátích bratrancov. Nová štúdia je toho jasným príkladom. Pozorovanie správania divých šimpanzov nám môže pomôcť nájsť rastliny, ktoré majú priaznivé účinky na naše zdravie.
Komentáre