Aj na povrchu Slnka môže vzniknúť tornádo: Pozrite sa na kozmický úkaz, ktorý len tak neuvidíte!

Amatérsky astronóm zachytil na Slnku takzvanú prominenciu, ktorá vyzerala ako solárne tornádo.

slnko vo vesmire
Zdroj: Miguel Regalado / Shutterstock.com

Ak vás zaujíma astronómia, dnes už nie je absolútne žiadny problém za rozumnú cenu zohnať vybavenie, pomocou ktorého môžete sledovať celú sústavu vrátane nášho Slnka.

Astrofotografia sa v poslednej dobe stala mimoriadne populárnou záľubou a dokazujú to aj nové zábery, ktoré sa podarilo zhotoviť amatérskemu astronómovi menom Andrew McCarthy. O ne sa podelil pomocou sociálnej siete Twitter (via universetoday.com). Záber zhotoil McCarthy 18. marca tohto roku a všimnúť s na ňom môžete tornádo, ktoré vychádza z povrchu Slnka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tornádo na zábere nevyzerá nejak obrovsky, no zdanie v tomto prípade klame. Ak by ste mali možnosť stáť na povrchu Slnka, tornádo by bolo vysoké asi ako 14 Zemí, čo už možno považovať za úctyhodné rozmery. Zároveň treba podotknúť, že toto tornádo vzniká úplne inak ako tie, s ktorými sa môžeme stretnúť na Zemi.

„Pozeráme sa na plazmu, ktorá sa zachytila v magnetickom oblúku Slnka. Počas tohto procesu magnetické pole hviezdy vytiahne plazmu preč z fotosféry a vymrští ju státisíce kilometrov do vesmíru. Následne materiál prší na povrch Slnka ako jav, ktorý nazývame prominencia,“ vysvetľuje McCarthy.

Tornádo na povrchu Slnka

Amatérsky astronóm nám mohol priniesť tieto fascinujúce zábery Slnka vďaka špeciálnemu teleskopu, ktorý dokáže pozorovať solárnu atmosféru. Tento teleskop zachytí niekoľko stotisíc záberov hviezdy v priebehu pár hodín. McCarthy vysvetlil, že nejde o náhodný objav. Slnko patrí medzi objekty, ktoré ho fascinujú najviac a jeho aktivitu sleduje denne.

„Každý záber sa skladá z približne 500 individuálnych fotografií. Samotné tornádo nebolo až tak výrazné oproti oveľa jasnejšiemu solárnemu disku. Nájsť správny kontrast bolo náročné,“ tvrdí McCarthy.

Okrem videa amatérsky astronóm priniesol v spolupráci s Jasonom Guenzelom aj dychberúcu fotografiu hviezdy. Tá má rozlíšenie 140 megapixelov a môžeme si na nej všimnúť aj tornádo, ktoré sa nachádza v hornej časti obrazu.

Tornádo vychádzalo z „povrchu“ Slnka, ktorý nazývame fotosféra. Ak sa pozeráte na fotografiu, ktorá zachytáva našu hviezdu, v skutočnosti sa pozeráte na fotosféru Slnka. Táto vrstva má hrúbku približne 100 km a oproti celkovému priemeru hviezdy je mimoriadne tenká. Teploty fotosféry sa pohybujú od 3700 do 6200 stupňov Celzia.

Nad fotosférou sa nachádza chromosféra, ktorá má hrúbku 2,5-tisíc km. V tejto vrstve sa teploty pohybujú od 6 až do 20-tisíc stupňov Celzia. Potom tu máme prominencie, teda jasné štruktúry, ktoré vychádzajú z povrchu Slnka. Medzi prominencie sa radí aj pozorované tornádo. Najhorúcejšou vrstvou Slnka je jeho koróna, ktorá sa nachádza vo vyššej časti atmosféry. Tá dosahuje teplotu až 2-miliónov stupňov Celzia. Pozorovať ju môžeme jedine pri zatmeniach Slnka. Pri vyhotovovaní týchto záberov použil McCarthy dáta z úplného zatmenia Slnka, ktoré sa odohralo v roku 2017.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre