SpravodajstvoVeda a výskum

Aj iné planéty v našej sústave môžu mať svoje oceány: Tie sa ale drasticky líšia od tých našich

Ako môžu vyzerať oceány na iných planétach?

Naša planéta je momentálne jedinou planétou, o ktorej vieme, že má na svojom povrchu vodu. Na Zemi existujú jazerá, rieky, oceány, a tak si predstavujeme, že iné planéty by mohli vyzerať približne rovnako. Vesmír je ale zvláštnym miestom a ak hovoríme o oceánoch na iných planétach, tie sa môžu drasticky líšiť od oceánov, ktoré môžeme nájsť u nás na Zemi. YouTube kanál Insane Curiosity priniesol 3 zvláštne oceány, ktoré môžeme nájsť v našej Slnečnej sústave.

Urán a Neptún

Táto dvojica planét, ktorá sa nachádza na okraji Slnečnej sústavy sa radí medzi plynné planéty. Z toho logicky vyplýva, že by sa na nich nemali nachádzať oceány, avšak opak môže byť v tomto prípade pravdou. Podľa pozorovaní sond je možné, že sa v plynnej atmosfére týchto dvoch planét nachádzajú oceány, ktoré sú tvorené z diamantov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možné je to vďaka jedinečnému zloženiu planét. Pod atmosférou sa totiž môžu nachádzať ľadové vrstvy, ktoré sú tvorené vodou, amoniakom a metánom. Tieto ľady sa nachádzajú pod hustou plynnou atmosférou, ktorá na ne pôsobí obrovským tlakom, pri teplotách od 2-tisíc, do 4-tisíc °C. V týchto podmienkach sa môžu látky pod atmosférou premeniť na diamanty.

Io

Ide o najvnútornejší z mesiacov Jupitera. Io je najaktívnejším mesiacom v našej Slnečnej sústave a predpokladá sa, že na jeho povrchu sa nachádza okolo 400 sopiek. Sopky ale nie sú to jediné, čo sa na povrchu mesiaca nachádza. Predpokladá sa, že na povrchu mesiaca Io by sa mohol nachádzať lávový oceán. Ten vznikol pravdepodobne preto, že sopky, ktoré sa na povrchu mesiaca nachádzajú, sú neustále aktívne, a tak neustále pokrývajú mesiac lávou.

Mesiac Io sa zároveň nachádza v pozícii medzi Jupiterom a inými mesiacmi, ktorá zabraňuje láve vychladnúť. Gravitácia z Jupitera a jeho ďalších mesiacov vytvára slapové sily, ktoré zahrievajú mesiac zvonku aj zvnútra, kvôli čomu láva na jeho povrchu nemôže vychladnúť.

Pluto

Pluto je najvzdialenejšou trpasličou planétou v našej sústave, čo znamená, že teploty na jeho povrchu môžu dosahovať až -204 °C. Zaujímavosťou pri tejto planéte je, že oceán sa môže nachádzať pod jej povrchom, kde nie sú teploty až tak drastické. Pluto má vo svojom interiéry množstvo rádioaktívnych prvkov, ktoré dokážu svojim rozkladom zahrievať planétu zvnútra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close