Airbus čoskoro do vesmíru vypustí obrovskú harpúnu, ktorej úlohou bude zbieranie vesmírneho odpadu

vesmirny odpad
Zdroj: golos.io

Na obežnej dráhe našej krásnej planéty Zem sa nachádza obrovské množstvo odpadu. Všetok odpad sme na obežnú dráhu poslali my a nie je ho naozaj vôbec málo. Posledné čísla sú naozaj alarmujúce a nikto z nás si to takmer vôbec neuvedomuje. Na obežnej dráhe sa momentálne nachádza viac ako 7 000 ton odpadu, ktorý je zložený z viac ako 20 000 kusov väčších ako 10 cm. Väčšinou sa jedná o odpadnuté kusy mŕtvych satelitov, no nájdeme tam aj oveľa väčšie „prekvapenia“.

Envisat – mŕtvy 8 tonový satelit

Jedným z takýchto prekvapení je aj satelit Envisat, ktorý bol do vesmíru vypustený Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) v roku 2002, no tá s ním náhle stratila spojenie pred 6 rokmi. Jedná sa o vôbec najväčší satelit na pozorovanie Zeme vo vesmíre a váži viac ako 8 ton. Riziko zrážky funkčného satelitu s mŕtvym Envisatom sa stále zvyšuje a preto je potrebné zasiahnuť čo najskôr. Na jeho odstránení sa zrejme podujme spoločnosť Airbus, ktorá ešte v roku 2016 predstavila svoj bláznivý spôsob, akým sa nepotrebných satelitov zbaviť.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Obrovská harpúna je podľa Aribusu najlepšie riešenie

Projektový inžinier spoločnosti Airbus Alastair Wayman povedal, že harpúna je naozaj najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie. Obrovská robotická ruka je podľa jeho slov moc náročná a vyžaduje si oveľa viac techniky a práce. Veľkú kušu stačí pritom zamieriť a v správny čas vypustiť. Chytené teleso bude následne stiahnuté do zemskej atmosféry, kde za pár okamihov zhorí do tla. Podľa BBC sa harpúna v súčasnosti vyvíja v Anglicku a práve jej menší prototyp bude testovaný počas ďalšej misie s názvom RemoveDerbis. „Ak môžeme navrhnúť harpúnu, ktorá zvládne satelit Envisat, potom by mala byť schopná zvládnuť všetky ostatné typy vesmírneho odpadu, napríklad ako horné vrstvy rakiet a podobne, „ povedal Alastair Wayman.

Satelit Envisat je pre spoločnosť Airbus hlavným dlhodobým cieľom, no v najbližších rokoch bude harpúny testovať na menších satelitoch a menších kusoch vesmírneho odpadu. Harpúna, ktorú spoločnosť Airbus plánuje použiť na Envisat, bude dlhá asi 90 centimetrov a bude vypálená stlačeným vzduchom. Háky harpúny sa vysunú až po preniknutí cez povrch satelitu, ktorý je hrubý zhruba 2,5 centimetra. Projektový inžinier Wayman na záver dodal, že harpúna prejde cez panely satelitu ako „horúci nôž cez maslo“ .

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (golos.io)

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre