AI slúchadlá prichádzajú s revolučnou funkciou: S druhou osobou sa porozprávate aj v hlučných priestoroch, stačí sa na ňu pozrieť

AI slúchadlá prichádzajú s revolučnou funkciou, ktorá vám dovoli rozprávať sa s druhou osobou bez problémov aj v hlučných prostrediach.

AI slúchadlá prichádzajú s revolučnou funkciou potlačenia šumu
Zdroj: Unsplash (John Cameron, Jason Leung, Pawel Czerwinski), Úprava: Vosveteit.sk

Slúchadlá s funkciou potlačenia šumu už dnes nie sú žiadnou novinkou. Modernejšie produkty pritom dokážu okolité ruchy potlačiť naozaj dobre. Výskumníci z Washington University však prichádzajú so slúchadlami, ktoré na základe umelej inteligencie dokážu filtrovať všetok šum, až na hlas človeka, ktorého práve počúvate.  

Ako to slúchadlá dokážu? Autori štúdie vysvetľujú, že nové AI slúchadlá vedia, koho počúvate na základe toho, kam sa pozriete. Keď sa nachádzate s niekým v konverzácii, stačí sa naňho pozrieť od troch do piatich sekúnd a slúchadlá rozpoznajú, že sa pokúšate rozprávať s touto osobou. Následne upravia funkciu potlačenia šumu tak, aby ste filtrovali všetko, okrem hlasu osoby.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zaujímavosťou je, že po “načítaní” hlasu do slúchadiel sa môžete ľubovoľne pohybovať alebo sa pozerať hocikde inde a stále budete danú osobu počuť v reálnom čase.  

“Keď hovoríme o umelej inteligencii, najčastejšie si predstavíme chatbotov, ktorí nám odpovedajú na všemožné otázky. V rámci nášho projektu sme však vyvinuli umelú inteligenciu, ktorá dokáže zmeniť to, čo počuje osoba so slúchadlami. Naše zariadenia dovoľujú vyčleniť jedného hovoriaceho, ktorého budete počuť, aj v hlasných prostrediach, kde sa rozpráva veľa ľudí naraz,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Shyam Gollakota.  

Systém funguje tak, že ak užívateľ používa AI slúchadlá s mikrofónmi, stačí mu stlačiť tlačidlo, zatiaľ čo sa pozerá priamo na niekoho, s kým sa rozpráva. Zvukové vlny hovoriaceho sa dostanú do mikrofónov na oboch stranách slúchadiel naraz. Slúchadlá pošlú signál do zabudovaného počítača. Umelá inteligencia sa naučí rozpoznávať spôsob reči hovoriaceho. Keď sa naučí hlas hovoriaceho, následne prehrá do slúchadiel tieto zvukové vlny, aj keď sa rozprávajúci pohybujú. Autori štúdie vysvetľujú, že schopnosť izolovať hlas rozprávajúceho sa zároveň zlepšuje, čím dlhšie ho AI model počúva.  

Slúchadlá zlepšujú konverzáciu až o dvojnásobok

Vedci otestovali slúchadlá na 21 dobrovoľníkoch. Všetci hovorili, že hovoriaceho počuli dvakrát jasnejšie ako bez AI filtra. Nové slúchadlá stavajú na predchádzajúcej práci, ktorá priniesla podobný koncept. Predchádzajúce slúchadlá umožňovali nositeľovi odfiltrovať rušivé zvuky, no nechať si v ušiach znieť len štebot vtákov alebo šum konverzácie.  

Momentálne slúchadlá zvládnu vnímať len jeden hlas. Zároveň ale musí platiť to, že zo smeru hovoriaceho nesmie vychádzať iný hlasný hlas. Môže sa stať, že umelá inteligencia nezvládne filtrovať hlas hovoriaceho s dostatočnou kvalitou. V tomto prípade však užívateľ môže stlačiť tlačidlo znova a zamerať sa na osobu. Kvalita sa v tomto prípade vylepší.  

AI slúchadlá majú zatiaľ formu veľkých náušných slúchadiel. Výskumníci však hľadajú spôsoby, ako túto technológiu priniesť aj do praktickejších štupľových slúchadiel alebo do naslúchacích zaraidení pre ľudí s poškodeným sluchom.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre