AI našla 8 rádiových signálov, ktoré astronómovia prehliadli. Nevieme, akého sú pôvodu!

Umelá inteligencia objavila za krátky čas osem nových signálov, ktoré si predchádzajúce výskumy nevšimli.

AI objavilia za krátky čas osem potenciálnych signálov od mimozemských civilizácií
Zdroj: NASA, DALL-E 2, Úprava: Vosveteit.sk

Zem si pred približne 540-miliónmi rokov prešla „explóziou“, počas ktorej sa za mimoriadne krátky čas objavilo obrovské množstvo komplexných organizmov. Táto udalosť sa nazýva kambrická explózia a počas nej vznikli prví predkovia všetkých živočíchov, ktoré dnes našu planétu obývajú.

Predpokladá sa, že pre kambrickú explóziu bolo potrebné len to, aby hladiny kyslíku v oceánoch presiahli určitú hodnotu, vysvetľuje portál The Conversation. Stačilo málo a z našej planéty sa stal svet, ktorý je ideálny pre rôzne životné formy. S nedávnymi pokrokmi umelej inteligencie niektorí experti tvrdia, že to, čo bola pred stovkami miliónov rokov explóziou pre život, je teraz explóziou pre umelú inteligenciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AI pochádza z anglického slova Artificial Intelligence, čo znamená umelá inteligencia. Dnes sa táto technológia uplatňuje v rôznych smeroch a hoci ešte nie je ideálna, jej terajšie schopnosti dokážu ohromiť. Od generovania textu, cez vytváranie takmer hocijakých obrazov, až po riadne rôznych systémov. Po novom vedci využívajú umelú inteligenciu na hľadanie stôp života mimo našej planéty a aj v tomto smere prináša prvé úspechy.

Vedci totiž vyvinuli špeciálny AI algoritmus, ktorý mal v dátach z rádiových teleskopov pátrať po signáloch, ktoré nemohli byť vytvorené prirodzenými astrofyzikálnymi procesmi. Umelá inteligencia odhalila osem signálov, ktoré si predtým astronómovia nevšimli. Je možné, že sa jej podarilo odhaliť stopy mimozemskej civilizácie?

Ako povedal slávny astronóm a vedný popularizátor, Carl Sagan, „veľké tvrdenia si vyžadujú rovnako veľké dôkazy.“. Možno práve preto sú astronómovia opatrní a zatiaľ na žiadne prelomové zistenia nepoukazujú.

„Naša štúdia je dôkazom toho, ako by nám mohla umelá inteligencia v budúcnosti pomôcť odhaliť známky mimozemskej civilizácie. Čo sa však týka ôsmich objavených signálov, s najväčšou pravdepodobnosťou sme zelených mužíčkov neobjavili a ide o vzácne druhy rádiového šumu,“ tvrdia autori výskumu.

Ako pracuje umelá inteligencia?

Moderná AI nás dokáže oklamať, čo vedci dokázali aj v nedávnej štúdii. Hoci na prvý pohľad to tak nevyzerá, ani tá najsofistikovanejšia umelá inteligencia nevie rozmýšľať. V čom je však lepšia ako my je rozpoznávanie vzorcov. Excelujú však len v oblasti, na ktorú ju vedci trénujú.

Čo sa týka pátrania po mimozemskej inteligencii, nikto nedokáže nájsť priame dôkazy rozumného života. Namiesto toho projekty ako SETI alebo Breakthrough Listen, pátrajú po takzvaných technologických stopách. Sú to signály, ktoré by nepriamo naznačili existenciu inteligentného života. Technologickou stopou sa rozumie napríklad objavenie satelitu na obežnej dráhe exoplanéty, zachytenie rádiového vysielania alebo objavenie inej, nie našej technológie.

V rámci novej štúdie vedci vytvorili umelú inteligenciu, ktorá môže priniesť len dva výsledky. Buď sa jej z masívnych datasetov podarí vyloviť rádiový ruch, alebo potenciálneho kandidáta na technologickú stopu. Autori poznamenávajú, že sa umelej inteligencii darí oveľa lepšie, než čakali.

Osem zvláštnych signálov

Keď umelá inteligencia zachytila osem potenciálnych kandidátov, vedci okamžite signály preskúmali lepšie. Prvým krokom bolo zistiť, či ich možno opätovne nájsť. Žiadny zo signálov sa na oblohe neukázal. Podobnej situácii čelili vedci aj v roku 2020, kedy zachytili vzácny druh rádiového šumu. Veria, že toto je podobný prípad, no signály starostlivo monitorujú naďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre