AI model ti povie deň, kedy umrieš. Pozor, táto stránka nie je pre slabé povahy!
Stránka Death Clock používa sofistikovaný AI model na predpovedanie dňa tvojej smrti.
Chcel by si vedieť deň kedy umrieš? Niektorí ľudia túžia vedieť, koľko času im na tejto planéte ešte ostáva, aby mohli každý jeden deň využiť naplno. Iní by zas urobili všetko pre to, aby sa tejto informácii oblúkom vyhli. Ak vieme presný deň, kedy tento svet opustíme, všetky ostatné dni by vypĺňala existenčná kríza.
Umelá inteligencia už prešla kus cesty a výskumníci predpokladajú, že sa jej schopnosti budú neustále zlepšovať a rozširovať. Jedného dňa v budúcnosti môžu AI modely dosiahnuť takzvanú singularitu, ktorá znamená podľa teoretických výskumníkov bod, kedy inteligencia strojov prekoná tú našu.
Už teraz nám vyspelé AI modely dovoľujú generovať obrázky, vytvoriť vlastnú skladbu alebo vygenerovať video. Nehovoríme ani o veľkých jazykových modeloch ako ChatGPT alebo Gemini, ktoré už nejaký piatok pomáhajú nielen v práci, ale aj doma. Na internete sa objavil zaujímavý portál, ktorý demonštruje silu umelej inteligencie trošku morbídnym spôsobom. Ide o portál Death Clock, ktorý ti na základe pár údajov vypočíta, akého veku sa dožiješ.
Používanie tejto “kalkulačky smrti” je pritom jednoduché. Stačí kliknúť na tento odkaz, ktorý ťa zavedie na stránku. Tam už uvidíš políčka s niekoľkými údajmi, napríklad dátumom narodenia, pohlavím, BMI indexom, pohľadom na život, či konzumáciou alkoholu.
Ak poskytneš AI kalkulačke smrti tieto údaje, na základe nich ti pokročilý algoritmus predpovie deň tvojej smrti.
Neprehliadni
“Pýtal si sa niekedy otázku: Kedy zomriem? Naša pokročilá kalkulačka predpokladanej dĺžky života predpovie dátum tvojej smrti na základe toho kde žiješ, ako často fajčíš a na základe tvojho životného štýlu. Na predpovedanie dátumu tvojej smrti jednoducho zadaj potrebné údaje a získaš odpoveď,” píše portál Death Clock.
Morbídna zábava
Samotní autori stránky upozorňujú, že predpovede kalkulačky smrti by si nemal brať vážne, lebo ide o portál, ktorý vznikol čisto len pre zábavu. Napriek tomu ale treba myslieť na to, že ak žijeme sedavým životným štýlom, nevenujeme sa cvičeniu, vyfajčíme krabičku denne a holdujeme alkoholu, náš život bude prirodzene kratší, pretože všetky tieto faktory majú výrazne negatívny vplyv na naše zdravie.
Ak by ťa predpoveď kalkulačky znepokojila, autori stránky prikladajú aj niekoľko tipov pre zdravší a spokojnejší život. Pri sedavom životnom štýle je fyzická aktivita mimoriadne dôležitá. Cvičiť by si mal denne najmenej 30 minút. Cvičením výrazne znižuješ riziko srdcových ochorení, cukrovky, či určitých tipov rakoviny.
Samozrejme že by si mal prestať fajčiť a obmedziť príjem alkoholu. Tieto dva najväčšie zlozvyky spoločnosti môžu viesť k rakovine, ochoreniu pečene, pľúc, srdca alebo ciev.
Smrti sa zatiaľ nevyhneme
Smrť stále ostáva prirodzenou súčasťou života a zatiaľ sa jej nikto vyhnúť nedokáže. Otázka, či je lepšie poznať dátum nášho úmrtia alebo radšej ostať v nevedomí je ale zaujímavou a dokáže veľa prezradiť o človeku a o tom, ako rozmýšľa.
Viacerí výskumníci ale hľadajú spôsoby, ako by sme mohli starnutie človeka buď spomaliť, úplne zastaviť alebo dokonca zvrátiť. Napríklad jedna z optimistickejších štúdii hovorí, že koncept nesmrteľnosti by sme mohli dosiahnuť už do roku 2030. K večnému životu nám dopomôže rovnaká technológia, ktorá nám vie na základe nášho životného štýlu predpovedať smrť.
Vedci totiž veria, že s rapídnym pokrokom v umelej inteligencii zároveň ešte rýchlejšie budú napredovať odbory ako zdravotníctvo, či technológie. Podľa amerického futurológa Raya Kurzweila nám nesmrteľnosť pomôžu dosiahnuť nanoboti, miniatúrne robotické stroje, ktoré budú naše telá opravovať na bunečnej úrovni. Tieto zariadenia by mohli zabrániť nielen chorobám, ale aj nášmu starnutiu.
Tvrdenie, že ľudstvo dosiahne nesmrteľnosť do roku 2030 je nesmierne odvážne, no na druhú stranu, nemusíme dlho čakať na to, aby sme videli, či sa vyplní.
Komentáre