AI Gemini už ľudia môžu používať v Gmaili: Takto funguje nový AI asistent

Spoločnosť Google sprístupňuje AI Gemini ako asistenta do služby Gmail. S čím všetkým vám môže umelá inteligencia pomôcť?

Google vydáva AI Gemini ako asistenta do mailovej schránky Gmail.
Zdroj: Unsplash (Justin Morgan), Wikimedia (Google), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google už dávnejšie predstavila AI asistenta v službe Gmail a nedávno informovala, že Gemini sa už postupne dostáva k užívateľom po celom svete.  

Nový AI asistent využíva doteraz najpokročilejší model Gemini 1.5 Pro. Užívateľom ponúkne možnosť zhrnutia e-mailového vlákna, navrhne odpovede na mail alebo pomôže napísať úplne novú správu a veľa ďalšieho. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje Google, umelá inteligencia ponúkne užívateľom sadu otázok, ktoré odštartujú spoluprácu s umelou inteligenciou. Môžeš sa jej ale spýtať na čokoľvek a Gemini ti poskytne odpoveď. Ak používaš Gmail na prácu, môžeš umelú inteligenciu požiadať napríklad o nájdenie termínu ďalšieho pracovného stretnutia.  

Funkciu postupne dostáva viac užívateľov

Novú AI funkciu v Gmaili Google vydáva postupne a budeš ju môcť nájsť v bočnom paneli. Ak ju tam ešte nevidíš, v krátkej dobe sa určite objaví. Popri tom Google spúšťa AI asistenta Gemini aj v mobilnej verzii aplikácie Gmail na Android a iOS. Tam bude asistent fungovať rovnako ako na webe.  

Umelú inteligenciu ocenia hlavne pracovne vyťažení ľudia alebo ľudia, ktorí veľa cestujú. Niekedy nemáme čas hľadať informáciu v dlhom mailovom vlákne a práve v týchto prípadoch vám môže umelá inteligencia pomôcť rýchlo nájsť to, čo práve potrebujete.  

AI model Gemini zároveň ponúkne aj prepojenie s ďalšími službami od Googlu. Pri vytváraní mailov tak máte prístup aj k Dokumentom, Tabuľkám, Prezentáciám alebo Google Disku. Pri písaní mailu sa môžeš umelú inteligenciu požiadať, aby ti našla informácie z určitého dokumentu, ktorý máš uložený na cloude. Umelá inteligencia vytiahne z tohto súboru relevantné informácie a poskytne ti ich bez toho, aby si musel otvárať ďalšiu službu.  

Zároveň ale musíme spomenúť, že AI funkcie nebudú pre všetkých užívateľov. Aby si mohol možnosti umelej inteligencie využívať, potrebuješ mať Gemini Business and Enterprise, Gemini Education, Gemini Education Premium alebo Google One AI Premium predplatné.  

Umelá inteligencia sa dostane aj do Androidu 

Všade naokolo vidíme, ako si umelá inteligencia získava čoraz pevnejšie miesto v spoločnosti. Veľké spoločnosti tlačia AI do svojich produktov a výnimkou nie je ani Google. Technologický gigant chce v blízkej budúcnosti priniesť AI asistenta aj priamo do operačného systému Android.  

Jednou z funkcií je napríklad Circle to Search. Už viac ako 100-miliónov zariadení má funkciu zakrúžkovania informácie a jej vyhľadanie pomocou umelej inteligencie. Funkcia pracuje tak, že ak uvidíte zahraničný text alebo nejakú zložitú rovnicu, prstom zakrúžkujete to, čo chcete vyhľadať. Následne vám o tom povie viac umelá inteligencia. 

Google Vyhladavanie funkciu Circle to Search na Androide ako pouzit_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Do Pixel zariadení príde aj Gemini Nano, AI model, ktorý bude fungovať priamo v Android OS. Spolupracovať s umelou inteligenciou budete môcť pomocou textu, hovorenej reči, zvukov alebo videami.  

V neposlednej rade AI výrazne zvýši aj ochranu pred podvodmi. Pri hovore z neznámeho čísla umelá inteligencia počúva a ak zachytí niečo, čo je podozrivé, v reálnom čase vás upozorní a aj vysvetlí, kde je problém.  

Aké AI funkcie prinesie Google do Android smartfónov?
Zdroj: Google

Umelá inteligencia sa postupne bude dostávať aj do ďalších zariadení a služieb. Napríklad aj Microsoft plánuje vydať novú triedu Copilot+ počítačov, ktoré budú mať umelú inteligenciu priamo vstavanú do operačného systému. Aký je ale tvoj názor, uvítal by si viac AI funkcií vo svojich zariadeniach? Napíš nám do komentárov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre