„Ahoj mami,..“ Pozor, podvod „syn v tiesni“ znova udrel! Táto SMS správa je podvod, nereaguj na ňu
Policajti hlásia návrat podvodu „syn v tiesni“. Dávaj si pozor na SMS správy, v ktorých osoba na druhej strane tvrdí, že je tvojim synom či dcérou.
Ak sleduješ náš web pravidelne, tak určite vieš, že pre hackerov a online podvodníkom je náš región veľmi zaujímavým. Nielen naše e-mailové schránky, ale aj telefóny zaplavujú podvodné správy a nemenej často útočníci aj aktívne telefonujú potenciálnym obetiam. Cieľ majú vždy rovnaký, získať citlivé údaje a peniaze od obetí.
V minulosti sme upozorňovali na podvod „syn v tiesni“, ktorý sa dlho nášmu regiónu vyhýbal. Tento podvod, ak si rodič, ťa vie poriadne vystrašiť. Dôvodom je, že útočník sa v ňom vydáva za tvoje dieťa.
Pozor, podvod „syn v tiesni“ je znova aktívny, hlási polícia
Najnovšie muži zákona na sociálnej sieti hlásia, že podvod „syn v tiesni“ sa vo veľkom vrátil. Zaplavuje totiž mobily Slovákov.
„Slovenskom sa aktuálne plíži tento perfídny podvod, ktorý chce nadviazať kontakt s rodičom v domnení, že ide o jeho dieťa.“, upozorňujú policajti.
Policajti hovoria, že tieto správy sú rozosielané s najväčšou pravdepodobnosťou strojom. Následne, ak sa potenciálna obeť chytí, tak kontrolu nad konverzáciou prevezme človek.
Správa, ktorá ti príde, môže mať rôznu podobu, no modus operandi je rovnaký – „Pokazený telefón a kontakt na WhatsApp“, cez ktorý sa spojíš so svojim dieťaťom. V tomto prípade ide ale o podvodníka.
Neprehliadni
Nižšie si môžeš pozrieť niekoľko príkladov tejto správy, ako môže vyzerať.
Ako prebieha podvod?
Možno sa teraz pýtaš, v čom spočíva tento podvod.
„Ahoj Mami, môj telefón je pokazený, mám nové číslo. Staré môžete odstrániť a nové uložiť. Môžete mi poslať správu cez WhatsApp na 42195,..“, píše sa v podvodnej správe.
Akonáhle kontaktuješ svoje dieťa cez WhatsApp, tak konverzáciu prevezme človek. Na tomto podvode je nebezpečné to, že útočník bude s tebou pracovať, niekedy aj niekoľko dní, kým to na teba „vybalí“.
Útočník zväčša s tebou bude komunikovať ako tvoja dcéra či syn. Bude sa s tebou normálne baviť a keď nadobudne dojem, že si získal tvoju dôveru, tak ťa skúsi podviesť.
Zväčša na teba vytiahne srdcervúci príbeh, na konci ktorého bude od teba požadovať peniaze, prípadne iné citlivé údaje. Buď ťa pošle na podvodnú stránku, alebo ti pošle číslo účtu, kde budeš mať poslať peniaze.
Príbeh sa môže ale rôzniť, s ktorým to bude na teba skúšať.
Ak ti príde správa vyššie, tak policajti odporúčajú, aby si „nepanikáril“ a hlavne, aby si si overil dôveryhodnosť správy.
„Ak vám takáto správa na Whatsappe príde, v prvom rade kontaktujte vaše dieťa, či je v poriadku a dopytujte sa, či niekto nemanipuloval s jeho telefónom, a či má telefón pri sebe. Ak neodpovedá, počkajte na osobný kontakt.“, hovoria muži zákona. „V žiadnom prípade neodpovedajte na správu a nebodaj neposielajte svoje údaje z karty alebo peniaze.“, dopĺňajú.
Ak si sa stretol s týmto podvodom, tak najlepšie, čo môžeš spraviť, je správu ignorovať.
Komentáre