Veda a výskum

Abraham Lincoln nie je autorom listu, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších v histórii anglického jazyka!

Kto v skutočnosti napísal takzvaný "Bixby letter", ktorý dnes historici oceňujú ako jeden z najkrajších?

V roku 1864 dostala žena menom Lydia Bixby list, ktorý prišiel od samotného prezidenta Spojených štátov, Abrahama Lincolna. V liste ženu informoval o tom, že jej synovia padli v boji počas občianskej vojny.

Tento list sa stal slávny kvôli tomu, že ho mnohí považujú za najlepšie napísaný list v histórii anglického jazyka. Zároveň okolo listu vzniklo obrovské množstvo kontroverzie kvôli jeho autorovi. Hoci je podpísaný Abrahamom Lincolnom, mnohí pochybovali o tom, že ho prezident v skutočnosti napísal. Autorstvo sa začalo prikladať jeho tajomníkovi, mužovi menom John Hay.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na prípad sa pozrel tím forenzných lingvistických expertov z University of Manchester. Tí na odhalenie autora použili rovnakú taktiku ako pri odhaľovaní autora detektívneho príbehu Volanie kukučky. Hoci sa na obálke objavuje meno Robert Galbraith, v skutočnosti tento príbeh napísala známa autorka JK Rowlingová, autorka Harryho Pottera.

V rámci novej štúdie vedci použili takzvanú N-gram sledovaciu metódu. Jej princíp spočíva v tom, že počítač analyzuje sekvencie lingvistických foriem. Aj z krátkeho textu tak dokáže rozpoznať, či ide o rovnakého autora, alebo nie. Výskumníci sa pomocou tejto metódy pozreli na 500 textov, ktorých autorom bol preukázateľne John Hay a 500 textov napísaných Lincolnom.

„Veríme, že autorom kontroverzného listu je takmer určite Hay,“ vysvetľujú autori štúdie.

Abraham Lincoln nebol autorom

Počítač totiž v 90% prípadov označil Haya ako autora najlepšieho anglicky napísaného listu. Autori ale vysvetľujú, že kontroverzia okolo autora neuberá z krásy tohto listu. Veria, že ľudia by mali oceniť práve umenie, ktoré sa v riadkoch ukrýva, nie sa večne dohadovať o tom, kto ho v skutočnosti napísal.

Abraham Lincoln nie je autorom listu, ktorý sa považuje za najkrajší v histórii anglického jazyka.
List, venovaný Lydii Bixby, ktorého autorom mal byť Abraham Lincoln. Zdroj: Andrea Nini

História je miestom, kde možno nájsť množstvo podobných prípadov. O autorstve určitého textu sa častokrát dohaduje. Vo väčšine prípadov ide o veľmi dlhé texty, no existuje niekoľko spoľahlivých metód, ako určiť skutočného autora. V prípade listu venovaného Lydii Bixby však situácia bola o čosi iná. Keďže išlo o krátky list, zaužívané metódy nefungovali až tak dobre. Nová metóda však vedcom umožnila prekonať problémy a nájsť pravého autora listu.

Vedci veria, že nová analytická metóda môže pomôcť aj dnes. Vyšetrovatelia by ju mohli využiť napríklad na zistenie autora výhražných alebo iných listov, ktoré vznikli so zlými úmyslami. Štúdiu viedla doktorka Andrea Nini, ktorá sa pustila do ďalšej obrovskej záhady. Pomocou tejto metódy sa pokúsi analyzovať listy, ktoré údajne napísal Jack Rozparovač, sériový vrah, ktorý v roku 1888 v Londýne zavraždil päť prostitútok.

Počas svojho vyčíňania Jack údajne napísal stovky listov, pričom len tri možno považovať aspoň sčasti za vierohodné. Jacka Rozparovača sa nikdy nepodarilo dolapiť a jeho identita ostáva záhadou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close