SpravodajstvoVeda a výskum

99% ľudí na svete už nedýcha zdravý vzduch: To sú znepokojivé výsledky Svetovej zdravotníckej organizácie

Oxid dusičitý a mikroskopické častice sú vážnym problémom, ktorý musíme riešiť, tvrdí WHO.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO prichádza so znepokojivou štatistikou. Drvivá väčšina populácie dýcha znečistený vzduch, ktorý ročne spôsobuje až milióny úmrtí, ktorým sa dalo zabrániť, informuje Science Alert.

Svetová zdravotnícka organizácia analyzovala kvalitu vzduchu vo viac ako 6-tisíc mestách v 117 krajinách sveta. Na základe tohto rozsiahleho výskumu tvrdí, že až 99% svetovej populácie dýcha vzduch, ktorý nespĺňa aktualizované usmernenia pre kvalitu vzduchu. Do tela sa dostáva oxid dusičitý z vozidiel, stavieb, priemyslu a iných zdrojov. Oxid dusičitý sa následne dostáva do našich pľúc, kde môže podráždiť jemné tkanivá. To vedie k zápalom, alergiám, astme a nižšej kapacite pľúc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oxid dusičitý je jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva k vývoju astmy u detí. Zároveň bol spojený s nižšou hmotnosťou novorodencov a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Zároveň vdychujeme takzvané „sypké častice“. Sú to drobné čiastočky prenášajúce sa vzduchom a medzi ne sa radí napríklad púštny prach, ale aj mikroplasty, či nečistoty, spojené s poľnohospodárskou činnosťou. Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje sypké častice s priemerom menším ako 10 mikrometrov, alebo menším ako 2.5 mikrometrov.

„Sypká hmota, obzvlášť tá s priemerom menším ako 2.5 mikrometrov, sa dokáže dostať hlboko do pľúc a vstúpiť do krvného obehu. Následne môže viesť ku kardiovaskulárnym, cerebrovaskulárnym, či pľúcnym ochoreniam. Objavuje sa množstvo nových dôkazov, ktoré spájajú sypkú hmotu aj s ďalšími ochoreniami,“ vyjadrila sa organizácia WHO.

Popri štúdii organizácie WHO sa objavila ešte jedna rozsiahla štúdia, za ktorou stojí švajčiarska spoločnosť IQAir. Aj táto práca dospela k podobným znepokojivým záverom. V roku 2021 sa nenašla žiadna krajina na svete, ktorá by spĺňala regulácie vzduchu pre sypké častice s priemerom menším ako 2.5 mikrometra.

Vývoj kvality vzduchu

Spojené štáty boli krajinou, ktorá minulý rok zaznamenala podstatný nárast mikročastíc v ovzduší. Za drastický nárast môžu podľa odborníkov rozsiahle požiare vyvolané globálnym otepľovaním. Oproti Spojeným štátom bola Čína krajinou, v ktorej sa kvalita vzduchu minulý rok zlepšila. Najohrozenejšie sú ale rozvojové krajiny, ktoré svoje ovzdušie znečisťujú priemyslom alebo požiarmi.

„Je zarážajúce, že žiadne veľkomesto alebo krajina neponúka bezpečný vzduch pre svojich obyvateľov,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ spoločnosti IQAir, Frank Hammes.

Hammes dodáva, že v tomto prípade sa vyžaduje ešte množstvo práce, ak chceme mať v budúcnosti zdravý vzduch pre každého. Obe štúdie poukazujú na to, že každý človek má vďaka znečisteniu vyššie riziko srdcovej, či pľúcnej choroby, infarktu, či dokonca rakoviny. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2016 spôsobili sypké častice svetovo viac ako 4-milióny úmrtí.

Fosílne palivá produkujú najviac nečistôt a sú prepojené, či už s akútnymi alebo chronickými ochoreniami. Organizácia WHO vyzýva, že teraz je najlepší čas ukončiť našu závislosť na fosílnych palivách a prejsť na obnoviteľné zdroje energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close