9 aplikácií, ktoré si bežne sťahujeme do smartfónu, no v telefóne ich už dávno máme. Tieto typy aplikácií si odstráňte z mobilu!
Množstvo aplikácií v Obchode play sa už stalo zbytočnými. Naše smartfóny tieto funkcie majú.
Bežný užívateľ má v smartfóne desiatky aplikácií, no reálne používa len zopár. Navyše sa pomerne často stáva, že si sťahujeme do telefónu aplikácie, ktoré vôbec nepotrebujeme.
Ide o aplikácie, ktoré ponúkajú funkcie, ktoré sú už od výroby zabudované v telefóne. Takéto aplikácie zbytočne zaberajú miesto v smartfóne a navyše môžu predstavovať bezpečnostné riziko. Vo veľkom množstve prípadov ide o škodlivé aplikácie, ktoré sa tvária užitočne, no poza váš chrbát vám do zariadenia stiahnu malvér. Poďme sa pozrieť na to, aké aplikácie to sú.
Tieto aplikácie, ak ste si stiahli do zariadenia, odstráňte. Už ich tam dávno máte!
Baterka
V Obchode play nájdete množstvo aplikácií, ktoré ponúkajú funkcie baterky. Tieto aplikácie mali svoje využitie roky dozadu, keď základná funkcia svetla nebola implementovaná do väčšiny smartfónov. Ak neviete, o čo ide, funkcia baterky využíva blesk vášho fotoaparátu ako svetlo, ktorým si môžete posvietiť v noci alebo na tmavých miestach. Väčšina smartfónov dnes má funkciu baterky na paneli rýchleho prístupu na hornej lište.
QR skener
Ďalší typ aplikácií, ktorý využívajú hackeri na to, aby sa dostali nepozorovane do Obchodu play a následne do vášho zariadenia. Vo vašom smartfóne máte predinštalovaný QR skener, spolu s ďalšími základnými aplikáciami. Nájdete ho vo väčšine prípadov v priečinku, ktorý sa nazýva Nástroje alebo nejak podobne. Prípadne ho môžete nájsť priamo implementovaný v aplikácii Fotoaparátu.
Kalkulačka
Každý smartfón už dnes má vlastnú kalkulačku, ktorá má aj zložitejšie matematické funkcie. Neexistuje preto dôvod, aby si užívatelia sťahovali do mobilu ďalšiu rovnakú aplikáciu. Aj v tomto prípade môže ísť o malvér alebo takzvaný fleeceware, ktorý funguje na princípe drahých predplatných, ktoré sa nedajú tak ľahko zrušiť. V lepších prípadoch ide o aplikáciu, ktorá vám zobrazí len veľa rušivých reklám.
Neprehliadni
Aplikácie na úpravu jasu
Úprava jasu je jedno z najzákladnejších nastavení smartfónu a neexistuje model, ktorý by túto možnosť nemal. Aj napriek tomu nájdeme v Obchode play rôzne aplikácie, ktoré vám umožňujú zmeniť si nastavenie jasu. Takéto aplikácie v telefóne absolútne nepotrebujete.
Prehrávače médií
Tu je situácia trošku komplikovanejšia. Váš smartfón má predvolený prehrávač médií, no existujú aplikácie, ktoré vám môžu priniesť lepšie funkcie, napríklad aplikácia Google Fotky nad predinštalovanou Xiaomi galériou. Tu si však dávajte pozor na to, akú aplikáciu sťahujete, pretože sa medzi nimi môžu objaviť aj také, ktoré sú nedôveryhodné.
Aplikácie na poznámky
Mať v smartfóne aplikáciu na poznámky je šikovné, o niečo menej šikovné je ich mať dve. Prirodzene to skončí tak, že jednu aplikáciu budete používať častejšie ako druhú a tá vám bude zbytočne zaberať miesto v smartfóne. Váš smartfón má vo väčšine prípadov predinštalovaný poznámkový blok, preto nie je potrebné inštalovať ďalší.
Aplikácie, ktoré sľubujú, že vám zrýchlia telefón
Kategóriou zvlášť o sebe sú aplikácie, ktoré sľubujú optimalizáciu vášho mobilu, že vám pôjde smartfón potom rýchlejšie. V skutočnosti dnes Android zariadenia majú pomerne prepracovaný spôsob správy aplikácií vrátane ich zatvárania na pozadí. Aplikácie, ktoré sľubujú vyšší výkon, robia zväčša opak, mobil vám spomalia.
Nahrávač zvuku
Väčšina smartfónov už dnes prichádza aj s nahrávačom zvuku, ktorý vám umožní vytvoriť si stručné hlasové poznámky. Rovnako ako vo väčšine prípadov, aj v tomto sa môžeme stretnúť s množstvom nedôveryhodných aplikácií, ktoré sa tvária ako nahrávač zvuku. Týmto aplikáciám sa tiež najlepšie vyvarovať.
Nahrávanie obrazovky
Rovnaký prípad ako pri nahrávaní zvuku. Dnes už smartfóny dokážu nahrávať obrazovku, čím vám odpadá potreba hľadať podobné aplikácie v Obchode play.
Komentáre