87% všetkých Android smartfónov čelí aspoň jednej kritickej hrozbe: Expert radí, ako znížiť riziko ich zneužitia

Pozrite sa či je vaša ochrana Android smartfónu dostatočná s tipmi od poradcu pre kybernetickú bezpečnosť od známej spoločnosti.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Okolo troch štvrtín používateľov smartfónov sveta využíva smartfón s operačným systémom Android. Vyplýva to zo štatistík a približne 87% týchto používateľov môže čeliť aspoň jednej kritickej hrozbe. Výskumníci z Univerzity Cambridge venovali tejto problematike svoj čas a ich výsledky vyšli naozaj znepokojujúce. Aj z tohto dôvodu by sme svoje smartfóny mali zabezpečiť čo najviac, aby sme sa týmto hrozbám vyhli a patrili do trinástich percent majiteľov smartfónov s Androidom, ktorí sa do tejto skupiny nerátajú. Ako sa však vyhnúť hrozbám v čo najvyššej možnej miere? Odpoveď nám prináša portál thesun.co.uk a my sa na ňu pozrieme spoločne. Nechceme totiž svoje smartfóny vystavovať kritickým hrozbám a ohroziť tak ako seba, tak aj naše zariadenia.

K problematike sa vyjadril aj poradca pre kybernetickú bezpečnosť

Jake Moore figuruje v spoločnosti ESET ako globálny poradca pre kybernetickú bezpečnosť. Používateľom Android smartfónov tak radí, ako sa vyhnúť základným hrozbám v kyberpriestore a nedostať tak seba a svoj smartfón do problémov. Prvým bodom je, aby sme sa spoliehali na Obchod Play v prípade, že si ideme inštalovať akékoľvek aplikácie. Ak sa tieto aplikácie nenachádzajú v Obchode Play, nemali by sme si ich jednoducho inštalovať. Priestor mimo tento oficiálny obchod s aplikáciami môže byť plný hrozieb, ktoré môžu kradnúť naše údaje a inštalovať nám do zariadenia škodlivý softvér bez nášho vedomia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, že ani Obchod Play nie je úplne bezpečnou cestou k inštalácii aplikácií. V každom prípade však aplikácie v tomto obchode prechádzajú kontrolou a vo väčšine prípadov sa dostaneme k bezpečným aplikáciám. Ale aj napriek tomu by sme mali overovať aplikácie, ktoré nepoznáme a inštalovať si len overené aplikácie s mnohými stiahnutiami. Rovnako by sme sa mali pozrieť aj na recenzie aplikácií a dátum, kedy naposledy vývojári aplikáciu pre váš Android smartfón aktualizovali. Ak je aplikácia dlho neaktualizovanou, tak to môže znamenať, že vývojár ju zanedbáva. Hackeri a podvodníci cielene hľadajú chyby v softvéri a vývojári musia na to pravidelne reagovať.

Android smartfón sa dá ochrániť aj ďalšími spôsobmi

Ihneď po nastavení nášho nového smartfónu by sme mali aktivovať aj funkciu Vyhľadať zariadenie. Toto nastavenie nám vie pomôcť v prípade, že by sme svoje Android zariadenie stratili alebo by nám ho niekto ukradol. Moore ďalej pripomína, že funkcia Vyhľadať zariadenie má byť v našom zariadení rovnakou samozrejmosťou ako dvojfaktorové overenie prihlásenia pre náš Google účet. Ani na toto nastavenie by sme teda nemali určite zabudnúť.

GPS Lokator_smartfon
Zdroj: flickr.com (HS You), pngtree.com

Poradca pre kybernetickú bezpečnosť ďalej odporúča v našom smartfóne použiť aj VPN službu pre zníženie našej stopy na internete. Zabúdať by sme nemali ani na antivírus a jeho aktívne používanie. Podľa jeho slov totiž mnoho používateľov zabúda na to, že väčšina Android smartfónov má antivírus predinštalovaný, prípadne sú rôzne služby pre ochranu pred vírusmi bezplatné. Nemali by sme ich teda zabúdať používať a pravidelne kontrolovať svoj smartfón.

Záverom treba uviesť, že mali by sme dávať pozor i na to, aké povolenia udeľujeme aplikáciám. Dôvodom je, že tieto privilégia umožňujú pristupovať k častiam telefónu, napríklad k notifikáciám, súborom uloženým v zariadení a podobne. Určite by sme nemali aplikáciám povolať napríklad prístup k takým častiam zariadenia, ktoré nepotrebujú na svoje fungovanie. Napríklad kalkulačka nepotrebuje pristupovať k polohe smartfónu. Rovnako treba prízvukovať, že aplikácie ktoré sme dlhšiu dobu nepoužili, by sme mali zo smartfónu odstrániť.

Dodržujete tieto tipy pre vyššiu bezpečnosť? A ako inak ešte chránite svoj Android smartfón? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre