Veda a výskum

67 miliónov rokov stará fosília obrátila teóriu evolúcie vtákov hore nohami

Výskumníci štúdie vo svojej práci analyzovali fosíliu jedného z posledných zubatých vtákov, ktoré žily pred dopadom asteroidu. Výsledky ich zaskočili

Vedcom z University of Cambridge sa podarilo prevrátiť na hlavu najdlhšie akceptovanú teóriu o evolúcii moderných vtákov. Vo svojom novom výskume zistili, že základná charakteristika takmer 99% vtákov sa vyvinula ešte pred dopadom asteroidu Chixulub pred 66-miliónmi rokov, ktorý spôsobil masové vymieranie života na Zemi.

Tou charakteristikou je mobilný zobák, ktorý rovnako vedcom prezrádza to, že pštrosy, emu a iné podobné druhy sa vyvinuli smerom dozadu, teda osvojili si charakteristiky typické pre primitívnejšie druhy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Fosília Janavis bola nájdená vo vápencovom lome neďaleko belgicko-holandskej hranice v 90. rokoch a prvýkrát bola skúmaná v roku 2002. Pochádza z obdobia pred 66,7 miliónmi rokov, počas posledných dní dinosaurov. Keďže fosília je obalená v skale, vedci v tom čase mohli založiť svoj popis len na tom, čo mohli vidieť zvonku. Opísali kúsky kostí vyčnievajúce zo skaly ako fragmenty kostí lebky a ramena a nevýrazne vyzerajúcu fosíliu uložili späť do skladu.“ Odkedy bola táto fosília prvýkrát opísaná, začali sme na fosíliách používať CT skenovanie, ktoré nám umožňuje vidieť cez skalu a vidieť celú fosíliu,“ povedal Benito, výskumník v Cambridge a hlavný autor článku. Ďalej doplnil: „Skoršie popisy fosílie jednoducho nedávali zmysel – bola tam kosť, ktorá ma naozaj zmiatla. Nechápal som, ako to, čo bolo prvýkrát opísané ako ramenná kosť, mohlo byť v skutočnosti ramennou kosťou,“

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no ak sa pozriete na moderného vtáka, v skutočnosti sa pozeráte na potomka dinosaurov, desivých predátorov, ktoré našu planétu obývali pred dopadom približne 10 km asteroidu, ktorý odštartoval globálnu katastrofu. Typická predstava dinosaura vyobrazuje tohto tvora ako obrieho jaštera, no v skutočnosti mohol vyzerať úplne inak.

Predstava dinosaurov sa postupne začala meniť v 60. rokoch minulého storočia, keď paleontológovia objavili ostatky druhu Deinonychus. Išlo o malého dravého dinosaura žijúceho pred približne 115-miliónmi rokov. Tento dinosaurus niesol mnohé charakteristiky s modernými vtákmi, no všimli si aj iné vlastnosti, ktoré výskumníkov prekvapili.

V prvom rade to bol dinosaurus menšieho vzrastu a podľa všetkého, čo o ňom vieme, bol inteligentným a rýchlim lovcom žijúcim vo svorke. Typickú predstavu dinosaura narušil aj fakt, že tento živočích mal perie. Za najmladšieho vtáka sa považuje Archaeopteryx.

Evolúcia pred dopadom asteroidu

V rámci novej práce sa vedci z univerzity v Cambridgi zamerali na štúdiu podnebia úst prastarého vtáka Janavis finalidens. Predpokladá sa, že tento druh žil až na samom konci veku dinosaurov a bol posledným zubatým vtákom, aký kedy na našej planéte žil. Usporiadanie kostí na podnebí naznačuje, že tento mix dinosaura a vtáka mal mobilný a obratný zobák. Svojou skladbou bol takmer nerozoznateľný od zobákov moderných vtákov.

Už viac ako sto rokov sa predpokladalo, že k vývoju mobilných zobákov viedol mechanizmus, ktorý vznikol až po masovom vymieraní života. Nová štúdia tento predpoklad vyvracia. Autori nemajú viac informácií no naznačujú, že evolučnú cestu moderných vtákov musia prehodnotiť.

Dnes žije na Zemi približne 11-tisíc vtákov, ktoré sa delia do dvoch typov na základe ich podnebných kostí. Prvú predstavujú pštrosy, emu a ich príbuzní, ktoré majú podnebné kosti spojené do jednej. Tie sa radia do skupiny Paleognathae. Všetky moderné vtáky sú zaradené do skupiny neognathae, teda majú mobilný zobák s niekoľkými podnebnými kosťami prepojenými kĺbom.

Objav je ďalším dôkazom toho, že evolúcia nie je priamočiara záležitosť. Hoci vedci predpokladali, že mobilný zobák sa vyvinul až po vzniku moderných vtákov, v skutočnosti ide o vlastnosť, ktorá ich predchádzala. Neznamená to však že vedci musia prepísať celý evolučný strom vtákov. Tento objav mení predstavu o tom, ako sa vyvíjala jedna z kľúčových vlastností týchto živočíchov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close