6 významných ruských hackerov sa dostalo na sankčný zoznam Európskej únie. Narobili nám obrovské škody

Rada Európskej únie udelila sankcie šiestim jedincom, ktorí svojou činnosťou v proruských hackerských skupinách útočili naprieč celou EÚ.

Rada Európskej únie udelila sankcie šiestim osobám s väzbami na proruské hackerské skupiny
Zdroj: Pixabay (satheeshsankaran, Chickenonline), Unsplash (Christian Lue), Úprava: Vosveteit.sk

Rada Európskej únie pridala na zoznam sankcionovaných osôb šesť ďalších ľudí, ktorí sa spájajú s kyberútokmi na dôležité vládne organizácie a kritickú infraštruktúru členských štátov EÚ.  

Tieto osoby mali zároveň v držaní utajované informácie. Rozhodnutie Rady Európskej únie je prvým, kedy sa uplatnili reštriktívne opatrenia voči kyberzločincom, ktorí používali ransomware voči dôležitým službám, napríklad zdravotníctvu alebo bankovníctvu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Hackerské skupiny spôsobili vážne škody celej Európskej únii

Z obvinených boli dvaja členovia skupiny Callisto Group. Ide o Ruslana Peretyatka a Andreya Korinetsa. Hackerská skupina Callisto Group pozostáva z členov ruských spravodajských služieb. Skupina útočila primárne na členské štáty Európskej únie. Ich cieľ bolo kradnutie citlivých dát mimoriadne dôležitých štátnych inštitúcií spojených s obranou alebo zahraničnými vzťahmi.  

Ďalšia dvojica patrila do skupiny Armageddon. Ide o Oleksandra Sklianka a Mykola Chernykha. Táto hackerská skupina bola podporovaná ruskou Federálnou bezpečnostnou službou FSB. Hackeri vykonávali rôzne formy útokov, ktoré mali vážny dopad na členské štáty EÚ a Ukrajinu. Súčasťou útokov boli phishingové a malvérové kampane.  

ruski hackeri kyberneticke hrozby
Zdroj: vchal / shutterstock.com

Poslednou dvojicou obvinených sú Mikhail Tsarev a Maksim Galochkin. Dvojica mala väzby na hackerskú skupinu Wizard Spider. Zároveň obaja hrali kľúčovú úlohu pri šírení malvérov Conti a Trickbot. Trickbot je mimoriadne zákerný spyware, ktorý vytvorili hackeri z Wizard Spider. Táto hackerská skupina sa vyznačovala množstvom ransomware kampaní, ktoré cielili na niekoľko rôznych dôležitých sektorov a spôsobili naozaj mimoriadne finančné škody celej Európskej únii.  

Ransomware je druh škodlivého softvéru, ktorý môžeme voľne preložiť aj ako vydieračský softvér. Keď sa dostáva do zariadení, zablokuje ich a od obete útoku pýta peniaze za odomknutie. V niektorých prípadoch môže ransomware po určitej dobe všetko zo zariadenia vymazať, čím dostáva obeť pod tlak, aby útočníkom zaplatila.  

V zozname kybersankcií sa momentálne nachádza 14 jedincov a 4 väčšie entity. Sankcie zahŕňajú zmrazenie majetku a finančných prostriedkov a zákaz cestovania. Občania Európskej únie zároveň nesmú poskytovať peniaze osobám na tomto zozname.  

Európa začína tvrdší boj proti kyberzločinu

Európska únia aj týmto rozhodnutím ukazuje, že chce ráznejšie zasiahnuť proti pretrvávajúcim kybernetickým hrozbám, ktoré momentálne sužujú Európsku úniu, jednotlivé členské štáty a partnerské štáty. Boj proti kyberzločinu Európska únia vedie aj s medzinárodnými partnermi, medzi ktorých sa rátajú Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.  

EÚ zároveň ostáva verná svojmu cieľu k vytvoreniu globálneho, otvoreného a hlavne bezpečného kyberpriestoru. Od začiatku vojny Európska únia a členské štáty NATO čelili výrazne väčšiemu množstvu kybernetických útokov zo strany prorusky orientovaných hackerov.

Podvodné reklamy sľubujú funkcie umelej inteligencie no dostanete vírus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Niektoré kampane cielili na dôležité vládne organizácie, iné dôležité inštitúcie a kritickú infraštruktúru. Hackeri sa však neraz pokúšali znepríjemniť a demotivovať aj samotných občanov krajiny DDoS útokmi. Jeden sa napríklad odohral počas futbalového zápasu Poľsko-Holandsko. Hackeri zasiahli online vysielanie televízie TVP práve v momente úvodnej rozohrávky. Hackerské skupiny však svoje útoky cielili aj na Slovensko.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre