6 najvzdialenejších galaxií ponúka „okno do minulosti“: Ukážu nám, ako vznikli prvé hviezdy

Svetlo z tých najvzdialenejších galaxií nám dokáže porozprávať, ako vesmír vyzeral krátko po svojom vzniku.

Vesmírny úsvit
Zdroj: YouTube(SciTech Daily)

Náš vesmír vznikol pred približne 13.8 miliardami rokov, veľkým treskom. Za obdobie kozmického úsvitu sa však označuje obdobie, kedy došlo k vzniku prvých hviezd. Toto obdobie sa mohlo začať v rozmedzí od 250 do 350 miliónov rokov po veľkom tresku, píše portál SciTech Daily.

Bližšie sa tomu venuje nová štúdia, ktorú viedli vedci z University College London a University of Cambridge. V nej sa zároveň píše, že teleskopy novej generácie, konkrétne vesmírny teleskop Jamesa Webba bude dostatočne citlivý na to, aby priamo pozoroval zrod prvých galaxií. Po mnohých odkladoch by sa mal teleskop Jamesa Webba dostať do vesmíru v novembri.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Anglicka bližšie preskúmali šesť najvzdialenejších galaxií, aké momentálne poznáme. Svetlu, ktoré z nich vyšlo trvalo takmer celú existenciu vesmíru, aby sa ku nám dostalo. Vďaka obrovskej vzdialenosti, ktorá je medzi nami a týmito galaxiami, vedci zistili, že pohľad na ne je akoby pohľadom do minulosti. Svetlo, ktoré cestovalo vesmírom 13 miliárd rokov vedcom ukázalo vesmír, ktorý bol starý len 550 miliónov rokov.

Pohľad na tieto galaxie poskytol Hubblov a Spitzerov vesmírny ďalekohľad. Svetlo, ktoré vedci analyzovali im napovedalo, že galaxie mohli vzniknúť od 200 do 300 miliónov rokov po veľkom tresku. Vďaka tomu získali odhad, kedy mohlo dôjsť ku vzniku prvých hviezd.

„Vesmír bol prvých 100 miliónov rokov naozaj tmavým miestom. Potom začali vznikať prvé hviezdy a galaxie, „vyjadril sa dr. Nicolas Laporte, z University of Cambridge.

Pohľad na vesmírny úsvit

Laporte potvrdzuje, že kozmický úsvit, vznik prvých hviezd a galaxií, sa mohol udiať 250 až 350 miliónov rokov po veľkom tresku. Tvrdí, že galaxie v tomto období mohli byť dostatočne svietivé na to, aby ich dokázal vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytiť. V svetle, ktoré sa ku nám dostalo hľadali stopy vodíka, ktoré im prezradili približný vek hviezd, ktoré sa v galaxiách nachádzalo.

Stopa vodíka, po ktorej pátrali, silnie, postupne s vekom hviezd, no ak je galaxia staršia ako miliardu rokov, táto stopa klesá. Je to spôsobené tým, že masívnejšie hviezdy, ktoré pomáhajú túto stopu vytvárať, rýchlejšie spaľujú palivo, ktoré ich drží pri živote a rýchlejšie odumierajú.

Ďalším údajom, ktorý musia astronómovia odmerať, je červený posun každej pozorovanej galaxie. Ten prezrádza ich vzdialenosť a umožňuje vedcom odhadnúť, v akom časovom posune sa na galaxie pozerajú. Merania odhalili, že svetlo, ktoré z galaxií prišlo až k zemi, nám ukazuje vesmír, keď bol len 550 miliónov rokov starý.

Vedci musia čakať na spustenie vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý im umožní detailnejšie preskúmať tieto galaxie. Veria, že teleskop Jamesa Webba im umožní priamo nazrieť do obdobia kozmického úsvitu. Ide o dôležitý moment v období vývoja vesmíru, ktorý sa už celé desaťročia snažia astronómovia popísať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre