6.1“ iPhone 12 Pro by mohol dostať do vienka LiDAR skener. Čo to vlastne je a prečo na ňom tak záleží?
LiDAR („Light Detection and Ranging“) je technológia, ktorá meria vzdialenosť prostredníctvom osvetlenie cieľa laserovým svetlom
6.1“ iPhone 12 Pro by mohol byť predsa len vybavený LiDAR skenerom. Upozorňuje na to portál 9to5mac.com, ktorý sa odvolávala na video publikované Filipom Koroyom, tiež známym pod prezývkou „EverythingApplePro“.
Ako môžete vidieť nižšie na videu, tak na zadnej strane krytu zariadenia môžeme vidieť trojicu objektívov spolu s LED bleskom a s dedikovaným miestom, kde by si mal nájsť svoje mieste LiDAR skener. Zároveň treba dodať, že vzhľad zadného krytu, ktorý ukázal Koroy, je v súlade s dizajnom, o ktorom sa dlhšiu dobu špekulovalo.
https://twitter.com/EveryApplePro/status/1304529976486776833
Nie tak dávno sa šepkalo, že týmto typom skenera bude vybavený len smartfón s veľkosťou 6,7“, dnešný únik informácií však hovorí o tom, že by si cestu mohol nájsť aj do 6,1“ verzie. Nemusí ísť pritom o tak šialené úvahy. Dôvodom je, že 9to5Mac ešte začiatkom tohto roka odhalilo v kóde iOS 14, že Apple pracuje na dvoch zariadeniach s LiDAR skenerom.
Očakáva sa, že Apple predstaví v tomto roku celkovo 4 iPhone zariadenia. Malo by ísť o 2 „bežné modely“ a 2 vo verzii Pro. K možnému predstaveniu nových zariadení by malo dôjsť v priebehu nasledujúceho utorka, na ktorý spoločnosť Apple ohlásila veľkú udalosť. Objavili sa však špekulácie, ktoré hovoria, že počas ohlásenej udalosti budú predstavené len nové iPady a Apple Watch. iPhone 12 by mal prísť až v októbri. Ťažko dnes preto povedať, kde je pravda. V každom prípade, nie sme ďaleko od toho, aby sme to zistili.
Neprehliadni
Čo je to LiDAR skener?
LiDAR („Light Detection and Ranging“) je technológia, ktorá meria vzdialenosť prostredníctvom osvetlenie cieľa laserovým svetlom. Následne pomocou odrazu prepočítava vzdialenosť predmetu. Za týmto účelom využíva ultrafialové alebo infračervené svetlo. Táto metóda sa využíva na vytvorenie digitálnych trojrozmerných zobrazení cieľa a je často využívanou v mobilných aplikáciách (a nie len tam).
Táto technológia bola mimochodom predstavená ešte v 60-rokoch minulého storočia, ale svoje uplatnenie v spotrebnej elektronike dostupnej pre širokú verejnosť nachádza vo zvýšenej miere až v posledných 10-rokoch. Častokrát sú týmto skenerom vybavené chytré domáce spotrebiče, ako sú napríklad robotické vysávače.
Okrem iného táto technológia sa častokrát využíva na vytváranie máp vo vysokom rozlíšení. Len pre zaujímavosť, táto technológia sa použila aj na mapovanie Mesiaca. Stalo sa tak v roku 1971 počas misie Apollo 15. Využíva sa rovnako aj v automobilovom priemysle pričom jej význam narastá obzvlášť v prípade autonómnych vozidiel.
Komentáre