ANDROIDSpravodajstvo

5 zaujímavých faktov z prostredia Androidu: Poznáte všetky tieto fakty?

Poznáte históriu Obchodu Play vo vašom Android smartfóne? Pozrite sa na tieto zaujímavé informácie o jeho počiatku!

Obchod Play je dnes už takmer neoddeliteľnou súčasťou smartfónov s operačným systémom Android. Využívame ho na dennej báze i keď si to možno neuvedomujeme a neinštalujeme si každý deň nové a nové aplikácie. Tento obchod pre aplikácie je súčasťou Androidu od úplného začiatku a len ťažko by sme hľadali lepší a prehľadnejší obchod s aplikáciami pre vaše zariadenie. Čo všetko však viete o pozadí tejto alternatívy pre inštaláciu a aktualizáciu aplikácií? Pozrite sa teraz s nami na 5 zaujímavých faktov z pozadia Obchodu Play a pochváľte sa nám, koľko z nich ste skutočne poznali i predtým!

Spočiatku boli dostupné len voľne dostupné aplikácie

Jednou z najzaujímavejších informácií o Obchode Play je to, že spočiatku neprinášal platené aplikácie. Všetky tak boli dostupné zadarmo a pre každého. Developeri si tak nemohli pýtať žiadne poplatky za aplikácie, no napriek tomu i tak museli platiť jednorazový poplatok za registráciu, keď chceli uverejňovať aplikácie pre smartfóny s operačným systémom Android.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celý tento proces pridávania aplikácií do Obchodu Play začal v októbri roku 2008, no prvé platené aplikácie sa do obchodu dostali až v prvom kvartáli roku 2009. Kým však mohli developeri pýtať peniažky i neskôr, ubehli ďalšie roky. Poplatky v aplikáciách za prémiové služby sa totiž dostali na trh až začiatkom roku 2011.

Spoločnosti Google sa nepodarilo naplniť očakávania

Pôvodný plán spoločnosti Google bolo priniesť 50 aplikácií do prvej verzie Obchodu Play, ktorý sa vlastne vtedy ani nenazýval Obchodom Play. Pôvodný názov pre obchod s aplikáciami bol Android Market, ktorý bol využívaný počas prvých rokov. Googlu sa však nepodarilo priniesť spomínaných 50 aplikácií a v skutočnosti ich bolo oveľa menej. Až o toľko menej, že sa dostávame k číslu 13 dostupných aplikácií.

Google si nepýtal percentá zo zisku

Spôsob akým boli kedysi spoplatňovaný Obchod Play by sa určite páčil dnešným vývojárom. Tí síce mali zisk celkovo 70% z poplatkov za aplikácie, čo je celkom podobné ako dnes. Zvyšných 30% však nešlo spoločnosti Google, spoločnosť z toho totiž zaplatila poplatky za zúčtovanie a ostatné položky. Zo zisku vývojárov tak spoločnosť Google nemala ani cent.

Google mal dôvod, prečo použil slovo Market, nie obchod

Ako sme už spomínali, Obchod Play bol spočiatku označovaný ako Android Market. Isto si to pamätajú aj pamätníci starších verzií Androidu, k premenovaniu však došlo v roku 2012, kedy bol na trhu Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Google sa však rozhodol pre pôvodné pomenovanie Market, ktoré značilo, že trh bude rovnocenný a aplikácie budú dostupné bez rozdielu pre každého. Neskôrším dôvodom pre premenovanie na Obchod Play bol cieľ zjednotiť aplikácie od Googlu a zbaviť sa pomenovania Android v názve.

Vyznať sa v aplikáciách bolo pôvodne oveľa ťažšie

Pôvodné aplikácie v Obchode Play nemali pri sebe žiadne videá či screenshoty, ktoré by naznačovali prostredie aplikácií. Zistiť tak, čo sa pod názvom aplikácie skrýva bolo oveľa ťažšie. Buď ste sa spoľahli na popis aplikácie v Android Markete alebo ste si aplikáciu priamo nainštalovali. Nebolo to však príliš štastným riešením a dnes sme radi, že nám aplikácie v Obchode Play dopĺňajú i screenshoty.

Koľko faktov o tomto populárnom obchode s aplikáciami ste poznali vy? A poznáte i nejaké ďalšie? Podeľte sa s nami v komentároch!

via AndroidAuthority.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close