4ka má v pláne v Bratislave už čoskoro spustiť 5G sieť. Poznáme očakávané rýchlosti sťahovania!

4ka má v pláne v Bratislave sprístupniť 5G sieť už v apríli tohto roka.

5G siet 4G siet 3G siet
Zdroj: Pixabay.com (ADMC)

5G technológia je stále frekventovanejšou témou a to aj na Slovensku. Mediálnu pozornosť v súvislosti s touto témou v priebehu posledných mesiacoch na seba strhli hlavne mobilní operátori O2 a Telekom. Obaja totiž v druhej polovoci minulého roka spustili 5G sieť na území Bratislavy. Čoskoro však na seba zvrtne mediálnu pozornosť ďalší operátor, 4ka.

4ka už čoskoro v Bratislave spustí 5G sieť

U operátora 4ka sme zisťovali, aké má plány v súvislosti s rozširovaním 5G siete naprieč našou krajinou. Spoločnosť nám prezradila, že už v apríli tohto roka plánuje spustiť 5G sieť na území Bratislavy. Bohužiaľ presný dátum neprezradila. 4ka nám okrem iného prezradila aj rýchlosti sťahovania, na ktoré sa môžu zákazníci spoločnosti tešiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Oficiálne spustenie 5G siete máme naplánované na mesiac apríl. Konkrétny termín zatiaľ zverejňovať nebudeme, ale môžeme potvrdiť, to čo už odznelo v médiách, že by sa tak malo stať budúci mesiac. V prvom kole sa zameriame na Bratislavu, kde plánujeme nasadiť 5G sieť s rýchlosťou downlinku do 500Mbps (použitie 40MHz pásma). Odhadovaná rýchlosť by mala byť v rozmedzí 400 až 450Mbps.“ píše spoločnosť vo vyjadrení pre náš portál.

Rovnako však treba dodať, že pre 4ku nepôjde o prvú skúsenosť s 5G sieťou. Výhody tejto technológie spoločnosť totiž  prezentovala odbornej verejnosti ešte v júli roku 2019 a to konkrétne na malom území Banskej Bystrice. Zároveň treba dodať, že spoločnosť v decembri toho istého roku, umožnila zákazníkom 4ky pripojiť sa do tejto 5G siete, aby mohli vyskúšať jej výhody v praxi.

Spoločnosť zároveň vo vyjadrení pre náš portál prízvukovala, že prechod na novú generáciu nebude pre zákazníkov na obtiaž. Postačí im mať len kompatibilný smartfón a byť v pokrytí signálu.

„…všetky naše SIM karty 4ka, sú už od začiatku projektu pripravené na 5G sieť a nie je ich potrebné vymieňať. Pre plnohodnotné využívanie 5G siete, je len potrebné mať našu 4ka SIM kartu, kompatibilný 5G mobilný telefón a byť v pokrytí 5G signálu.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre