Spravodajstvo

4 alternatívy ku kancelárskemu balíčku Office 365, ktoré sú dostupné zadarmo

Najväčším problémom Office 365 je cena, a preto Vám dávame typ na 4 alternatívny, ktoré sú plnohodnotnou náhradou a sú dostupné zadarmo.

Bezpochýb predstavuje Microsoft Word jeden z najlepších programov na spracovanie textu na trhu. Obsahuje veľké množstvo funkcií (z ktorých množstvo pravdepodobne nikdy nevyužijete) a je považovaný ľuďmi za štandard v mnohých odvetviach.

Najväčším problémom Wordu je cena. Je pomerne drahou záležitosťou si zakúpiť plnú verziu alebo predplatnú Microsoft Office 365, ktorá vás zase stojí dosť po určitom čase. Pozrime sa na alternatívy, ktoré vás nestoja nič a často predstavujú plnohodnotnú náhradu. Téme sa venoval portál technize.com.

1. WPS Office

Začnime s najlepšou náhradou Microsoft Office a Wordu. WPS Office je výborný softvér, ktorý si môžete stiahnúť zadarmo. Pokiaľ ste zvyknutý používať Word, tak jeho alternatívu predstavuje aplikácia „Writer„, ktorá vyzerá veľmi podobne.

WPS Office
Zdroj: vosveteit.sk

Používa prostredie ribbon tak ako Word s takmer rovnakými ikonami. Dokonca má funkcie, ktoré nenájdete ani vo Worde ako napríklad dokumenty v kartách („tabs„), čo je užitočné ak pracujete s viacerými dokumentami naraz. Môžete si ich jednoducho uložiť vo formáte docx.

Okrem toho po stiahnutí WPS Office dostanete 1 GB cloud úložiska, ktoré sa zíde pri zálohovaní a synchronizovaní.

Nájdete tu predinštalované šablony a môžete si ich ešte viac doinštalovať. WPS Office ale nie je open source softvér. Verzia zadarmo obsahuje reklamu, ktorá ale nie je rušivá.

Výhody WPS Office v skratke:

 • Prostredie podobné Wordu
 • Schopnosť ukladať v docx formáte
 • Široká paleta šablon
 • Zadarmo 1 GB cloud úložiska
 • Aplikácie pre iOS a Android

2. Libre Office

Libre Office je open source balík, ktorého obľúbenosť a komunita použivateľov stále rastie. Program na spracovanie textu sa volá Libre Office Writer. Libre Office Writer sa podobá na staršie verzie Microsoft Word predtým ako sa začalo používať prostredie ribbon. Ak ste si aj náhodou obľúbili ribbon, nemalo by vám robiť problém zvyknúť si na iné prostredie. Dokumenty si môžete tiež uložiť ako doc alebo docx formáte.

Libre Office
Zdroj: vosveteit.sk

Funkcie:

 • Ukladanie dokumentov v doc alebo docx formáte
 • Jednoduché prostredie založené na staršom Worde
 • Veľká podpora komunity v podobe dostupných šablon a doplnkov
 • Pravidelné aktualizácie pre udržanie aktuálnosti s Wordom

3. Open Office

Pravdepodobne ste počuli o Open Office, pretože ide o kancelársky balík, ktorý sa používal roky. Dokonca Libre Office využíva zdrojový kód Open Office a navzájom sa podobajú. Dosiahnete rovnakú kompatibilitu s Wordom vo forme ukladania dokumentov do doc/docx formátu.

Open Office
Zdroj: youtube (LES TUTOS YOUTUBE)

Jediným rozdielom oproti Libre Office sú aktualizácie. V Libre Office sú vďaka komunite častejšie pre nové funkcie a opravy chýb.

Funkcie:

 • Ukladanie dokumentov do doc/docx formátu
 • Jednoduché prostredie založené na staršom Worde
 • Tisícky šablon na stiahnutie

4. SoftMaker FreeOffice

Ak máte Windows, Mac alebo Linux operačný systém, môžete si nainštalovať SoftMaker FreeOffice, ktoré má jednoduché a intuitívne prostredie. Neznamá to, že nemá veľa dobrých funkcií, ale nájdete ich v podmenu.

SoftMaker FreeOffice nahrada za Microsoft Word
Zdroj: Youtube (TECHNIDE)

Vytváranie dokumentov prebieha v aplikácií TextMaker, ktorá vám umožní vytvoriť dokumenty so záložkami a poliami a môžete si ich uložiť ako PDF. Na výber je ribbon aj klasické prostredie. Menší výber šablon by mal postačovať každému.

Jediným problémom je, že si nemôžete dokumenty ukladať do Microsoft Word formátu. Premium verzia za $60 ale toto umožňuje.

Výhody:

 • Výber medzi ribbon a klasickým prostredím
 • Dobre vyzerajúce šablony
 • Množstvo funkcií

Nezahrnuli sme v zozname Google Docs, pretože ich nepovažujeme za skutočnú náhradu Wordu. Postačuje však na úpravu textov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close