200-megapixelové kamery smartfónov by mohli prísť už v blízkej dobe, vieme ich ale využiť?

200-megapixelové snímače kamery by mohli byť v budúcnosti štandardom. Pozrite sa, na výhody aj nevýhody takéhoto snímača kamery.

kamera smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Khoa Nguyen)

Kamery smartfónov idú stále vpred a výrobcovia sa snažia svojim zákazníkom priniesť čoraz kvalitnejšiu výbavu. Fotografovanie smartfónom sa totiž v priebehu posledných rokov stalo trendom a niektorí fotografovia vytvárajú svoje snímky výhradne smartfónom. Počas posledných mesiacov sme mohli navyše sledovať aj snahu výrobcov snímačov priniesť 200-megapixelové snímače a už čoskoro by sme sa mohli dočkať aj prvých smartfónov, ktoré ponúknu tieto kamery. Vieme však využiť potenciál kamery s takýmto snímačom? Pozrite sa, aké výhody by so sebou tieto kamery mohli priniesť a v akom prípade nám budú v smartfóne skôr na škodu. Na problematiku sa pozrel bližšie portál androidauthority.com.

200-megapixelové snímače môžu priniesť lepšie video aj snímky

Ak sledujete situáciu medzi technológiami smartfónov, tak 200-megapixelové snímače kamery môžeme aktuálne nájsť pod záštitou spoločnosti Samsung aj Omnivision. Dôležitou súčasťou týchto snímačov je proces zvaný pixel binning, teda spájanie viacerých pixelov do jedného. Dnes 200mpx snímače dokážu vytvoriť 4-bunkový alebo 16-bunkový binning a aj keď takéto snímače nedokážu zachytiť toľko svetla ako snímač bez binningu, tak výsledkom vedia byť snímky vo vyššom rozlíšení za dobrého svetla a menej šumu v snímkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
kamera smartfonu (1)
Zdroj: YouTube (TechBar)

Pozrieme sa však aj na video. 200-megapixelový snímač od spoločnosti Omnivision vie tvoriť 200mpx video pri 8fps, 50mpx pri 30fps alebo 12.5mpx video pri 120fps s pomocou pixel binningu. V konečnom dôsledku by sme vedeli spraviť 8K 30fps video alebo 4K 120fps video bez akéhokoľvek zásahu softvéru. Vylepšiť by sa mohlo aj HDR, pričom by výsledkom boli ultra ostré snímky a vysokokvalitné HDR video. Aj tieto snímače však majú nejaké negatíva.

Niekedy si vieme vystačiť aj s menej megapixelmi

Ako sme už naznačili, 200-megapixelové snímače s pixel binningom vedia zachytiť menej svetla ako snímače s menej megapixelmi, no bez použitia pixel binningu. V konečnom dôsledku môžu tieto snímače horšie pracovať so svetlom, čo sa môže odraziť na kvalite snímky. Rovnako sú menšie pixely náchylnejšie na šum a slabší dynamický rozsah. Aj z tohto dôvodu dnes vlajkové smartfóny nasadzujú skôr 50-megapixelové snímače a nesústreďujú sa na už zaužívané 108mpx snímače kamery.

Huawei Mate 40 Pro kamera
Zdroj: YouTube (Huawei)

Horšie svetlo môžeme zaregistrovať aj v prípade vytvárania videa, kedy by väčší pixel reagoval lepšie ako menšie pixely, a to aj v prípade ich spojenia do väčšieho pri binningu. Navyše snímky vytvárané bez binningu, teda v režime 200mpx budú isto veľkými súbormi, ktoré nám v zariadení zaberú veľa miesta. To isté platí aj v prípade natáčania napríklad 8K videa, ktoré by 200-megapixelové snímače bez problémov vytvárali. Plný potenciál týchto snímačov tak nakoniec zrejme využijú len ľudia, ktorí sa sústreďujú na profesionálnu prácu s kamerou smartfónu. Ako bežný používateľ by sme teda takéto kamery zrejme nevyužili. A navyše, počet megapixelov nie je všetko.

Kúpili by ste si smartfón s takouto kamerou? Alebo je to pre vás už zbytočnosťou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre