ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Viac ako 200 aplikácií v Google Play obsahuje škodlivý software. Našťastie sú od jedného autora, ak máte aplikácie od neho, tak ich odinštalujte

Obchod Google Play prešiel ďalšími veľkými čistkami, ktoré prebehli po odhalení otravného reklamného advéru s názvom BeiTaAd, ktorý bol súčasťou niekoľkých stoviek populárnych aplikácií. Aplikácie pochádzajúce od jedného z najväčších čínskych developerov – CooTek, boli pritom stiahnuté dokopy až 440 miliónkrát. 

Otravný reklamný plugin bol objavený bezpečnostnou spoločnosťou Lookout, ktorá dve stovky problémových aplikácií následne nahlásila priamo spoločnosti Google. Dokopy bolo objavených až 238 aplikácií, ktoré v sebe obsahovali zamaskovaný reklamný plugin BeiTaAd. Spoločnosť Lookout skonštatovala, že praktiky vývojárov otravného advéru boli naozaj sofistikované a automatická kontrola aplikácií nemala takmer žiadnu šancu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využívané boli viaceré praktiky

Vývojárske štúdio CooTek vybavilo aplikácie špeciálnym reklamným pluginom, ktorý sa spúšťal naozaj sofistikovane. Advér sa totižto nespustil hneď po stiahnutí danej aplikácie, ale najprv si počkal, kým človek začne aplikáciu využívať – jednoduché riešenie, aby používateľa reklamy neodradili ihneď. Reklamy sa začali objavovať zväčša až po 24 hodinách, no niektorí používatelia uvádzajú, že reklamy sa začali zobrazovať aj až po dvoch týždňoch. Na používaní reklám v bezplatných aplikáciách by zrejme nebolo nič zlé, no tento typ advéru bol o niečo viac otravnejší, ako sú používatelia normálne zvyknutí. Zobrazovanie reklám sa totižto časom začalo stupňovať. Najväčší problém ale nastal v momente, kedy začal advér operovať aj mimo prostredia aplikácie. Reklamy rôzneho typu (video reklamy, zvukové reklamy, statické, či dynamické) sa totižto začali objavovať naozaj všade, kde používateľ klikol. Viacerí používatelia tvrdia, že zahltenie reklamami bolo natoľko masívne, že doslova znefunkčnili smartfón, ktorý musel byť reštartovaný.

Medzi aplikáciami je aj jedna z najpopulárnejších Android klávesníc

I keď „napadnuté“ boli poväčšine iba aplikácie prevažne používané v Číne, na zozname sa nachádza aj jedna populárna aplikácia často sťahovaná aj v našich končinách. Ide o populárnu klávesnicu TouchPal, ktorá ponúka množstvo rôznych doplnkov, gif klávesníc, emoji, či stickerov.

Aplikácie boli vo veľkej miere aktualizované

Ihneď po odhalení nekalých praktík bola väčšina aplikácií aktualizovaná, aby neobsahovala spomínaný reklamný plugin BeiTaAd. Viaceré populárne aplikácie sa ale z obchodu úplne vytratili a je dosť možné, že sa do obchodu Google Play ani tak skoro nevrátia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close