SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

20-ročný výskum priniesol nepekné výsledky – Naša Zem pomaly tmavne: Čo to pre nás znamená?

V roku 1998 naša planéta odrážala viac slnečného svetla, ako dnes. Prečo je to tak?

Naša Zem pomaly tmavne a dôvodom sú klimatické zmeny. Dokazuje to nová štúdia, ktorá zistila, že postupným ohrievaním oceánov sa vytvára menej jasných oblakov a tým pádom naša planéta odráža menej svetla späť do vesmíru. Čo je horšie, to ohrieva našu planétu ešte viac, píše portál Science Alert.

Vedci sa k výsledkom dopracovali tak, že merali albedo, alebo inak aj odrazivosť svetla našej planéty. Presnejšie sa zamerali na svetlo Zeme, ktoré osvetľuje náš Mesiac. K dispozícii mali 20 rokov pozorovaní, ktoré sa uskutočnili medzi rokmi 1998 a 2017.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky ukazujú, že dnes Zem odrazí o pol wattu na meter štvorcový menej svetla, ako v roku 1998, čo sa rovná pol percentnému úbytku v celkovej odrazivosti našej Zeme. Inými slovami povedané, naša planéta odrazí len 30% slnečného svetla, ktoré sa ku nám dostane.

„Pokles albeda nás naozaj veľmi prekvapil, obzvlášť keď sme sa pozreli na posledné tri roky. Zvyšných 17 rokov sme nepozorovali takmer žiadne zmeny,“ hovorí teoretický fyzik Philip Goode.

Jasnosť našej planéty závisí od dvoch faktorov – od množstva svetla, ktoré sa ku nám dostane a od odrazivosti našej planéty. Vedci si uvedomili, že tieto dva faktory spolu neladia, čo znamená, že niečo musí spôsobovať tmavnutie našej Zeme. Toto tmavnutie sa prejavilo najmä v posledných rokoch.

Vedci sa v novej štúdii pokúšali dopracovať ku koreňu problému. Satelitné snímky im prezradili, že v posledných rokoch došlo k úbytku jasných, svetlo reflektujúcich oblakov, ktoré sa nachádzali prevažne vo východnej časti Tichého oceánu. Autori štúdie veria, že absencia týchto oblakov môže do veľkej miery prispievať k tmavnutiu Zeme.

Čo spôsobuje tmavnutie našej Zeme?

Vinníkom sú s najväčšou pravdepodobnosťou klimatické zmeny. V tých istých regiónoch, kde došlo k úbytku jasných oblakov, sa teploty oceánu postupne zvyšujú.

„Svojim spôsobom je odrazivosť našej Zeme jedným z kľúčových ukazovateľov klimatických zmien. Vieme, že klimatické zmeny vznikajú postupnou evolúciou týchto troch faktorov – Narastajúcej solárnej intenzity, schopnosti našej Zeme odraziť časť žiarenia do vesmíru a vplyv sklenníkových plynov,“ píše sa v novej štúdii.

Rôzne regióny odrážajú svetlo inak. Oblaky, voda, ľad, lesy, či púšte, všetky tieto regióny museli vedci vo svojej štúdii zohľadniť. Práve preto ide o typ výskumu, ktorý si vyžaduje obrovské množstvo dát, aby sa dopracovali k nejakým výsledkom.

Výsledky štúdie hovoria jasne a teraz jej autori žiadajú vedcov, aby sa vytvorili ešte detailnejšie pozorovania. Dlho sa totiž predpokladalo, že ohrievajúca Zem bude mať väčšiu odrazivosť slnečného žiarenia, čím by sa aspoň sčasti predišlo ďalšiemu otepľovaniu, no zdá sa, že sa deje pravý opak.

Tmavnutie našej Zeme sa ale dialo postupne, posledných dvadsať rokov. V posledných rokoch však vedci zaznamenali prudký nárast v tempe tohto poklesu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close