12-tisíc rokov starý hrob odkrýva rituál, aký sme vykonávali pri poslednej rozlúčke s najbližšími

Korytnačie panciere, krídlo orla, alebo ľudská noha. Tieto zvláštne predmety našli vedci v 12-tisíc rokov starom hrobe.

Zvláštne artefakty umožnili vedcom rekonštruovať priebeh neolitického pohrebu
Zdroj: DALL-E 2

Ako pochovávali naši predkovia svojich najbližších? Jeden z úplne prvých pohrebov, aký sme objavili naznačuje vopred naplánovanú ceremóniu. Vedci z Hebrew University of Jerusalem opisujú príbeh ženy, ktorú uložili na večný odpočinok na posteli zo starostlivo vybraných materiálov, napríklad gazelieho rohu, úlomkov kriedy či vápenca.

Okolo ženy jej najbližší naukladali 86 korytnačích pancierov, mušle, krídlo orla, trup leoparda, ale aj nohu človeka. Nikto presne nevie, kto táto žena presne bola, no spôsob akým ju pochovali naznačuje, že nešlo o obyčajného človeka. Toto nanajvýš neobyčajné pohrebné miesto vedci našli v severnom Izraeli ešte v roku 2008.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V roku 2016, teda osem rokov po objave hrobu vedci odhalili, ako presne prebiehal pohreb ženy, ktorá umrela pred 12-tisíc rokmi. Presnú sekvenciu udalostí sa vedcom podarilo zrekonštruovať na základe digitalizovaných máp, poznámok z archeologického výskumu, ale aj umiestnenia rôznych artefaktov.

„Tento hrob sa zachoval naozaj dobre, na základe čoho sme mohli identifikovať šesť štádií pohrebných rituálov. Zároveň predpokladáme, že išlo o uznávanú ženu, s najväčšou pravdepodobnosťou šamanku,“ vysvetľoval profesor Leore Grosman, ktorý sa podieľal na výskume prehistorických pohrebných rituálov.

Pohreb sa začal tým, že naši predkovia vykopali oválny hrob v jaskyni. Následne medzi veľké kamene naukladali rôzne objekty, napríklad mušle, kriedu, či korytnačie panciere. Následne tieto objekty pokryli vrstvou materiálu, v ktorom sa nachádzal popol, ale aj zvieracie kosti. Približne v polovici rituálu do hrobu umiestnili telo v polohe, ktorá pripomína pôrod dieťaťa. Spolu s telom do hrobu ukladali aj ďalšie objekty, spravidla oveľa viac korytnačích pancierov. Tieto objekty uložili okolo tela a na telo.

Hrob následne prekryli ďalšou vrstvou materiálu a vápencovými kameňmi rôznych veľkostí. Tieto kamene predkovia ukladali na telo. Pohrebný rituál sa ukončil umiestnením veľkého a ťažkého kameňa na hrob.

Začiatok pohrebných rituálov?

Výskumníci usudzujú, že počas prípravy pohrebu naši predkovia vykonávali množstvo rôznych aktivít. Najviac času pochopiteľne zabralo zbieranie potrebných materiálov, ktoré sa počas pohrebu použili. Obzvlášť náročným musel byť lov až 86 korytnačiek.

„Z tohto všetkého môžeme usúdiť, že pohreb si vyžadoval naozaj starostlivé plánovanie. Naši predkovia mali zoznam všetkého čo sa počas pohrebu má odohrať a v akom poradí sa jednotlivé akty udejú,“ tvrdí Grosman.

Pohrebné miesto je dôkazom toho, že sa naši predkovia zúčastňovali rozličných rituálov. Zároveň je dôkazom rastúcej sociálnej komplexnosti a transformácie počas obdobia doby kamennej. Ženu pochovali počas neolitu, obdobia ktoré sa viaže k transformácii z lovcov-zberačov na poľnohospodárske spoločnosti. Autori štúdie sa zastávajú názoru, že práve v tejto dobe vznikali aj rôzne sociálne a rituálne činnosti, ktoré sa spájali s našimi predkami dlhú dobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre