1 500-ročné záznamy z Byzantskej ríše o zatmení Slnka ukazujú, ako sa menila rotácia Zeme v priebehu rokov

Išlo síce o mimoriadne náročnú úlohu, no výskumníkom sa podarilo identifikovať 5 zatmení, na základe ktorých lepšie popisujú, ako sa menila dĺžka dňa na Zemi.

Čo všetko dokáže prezradiť Zatmenie Slnka
Zdroj: Unsplash (Scott Szarapka, Daniel Leone), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zatmenie Slnka je niečo, čo sa oplatí vidieť aspoň raz za život. Táto udalosť však mala oveľa väčší význam v dobách, kedy ľudstvo ešte nedokázalo predpovedať, kedy presne nastane. V rámci novej štúdie vedci hľadali v historických textoch Byzantskej ríše záznamy o zatmeniach Slnka v časovom rozmedzí od 4. do 7. storočia nášho letopočtu. Zatmenia z tohto obdobia sú relatívne vzácne, no vedcom sa aj napriek tomu podarilo identifikovať 5, informuje portál Univerzity Tsukuba.

Lenže prečo vlastne výskumníci pátrali po úplných zatmeniach Slnka? Nejde totiž len o fascinujúcu kuriozitu, no vďaka nim môžu vedci lepšie popísať pohyb našej planéty. Historické záznamy zatmení Slnka sú mimoriadne dôležité pri modelovaní rotácie Zeme a jej zmien naprieč históriou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hoci sa pôvodné výpovede očitých svedkov z tohto obdobia väčšinou stratili, citácie, preklady atď., zaznamenané neskoršími generáciami, poskytujú cenné informácie,“ vysvetľuje Koji Murata, jeden z autorov štúdie.

Kronikári však častokrát vo svojich záznamoch vynechávali dôležité informácie, preto bolo pre vedcov z University of Tsukuba náročné zistiť presný čas, polohu a mieru historických zatmení Slnka.

„Okrem miesta zatmenia a času potrebujeme vedieť aj to, či išlo naozaj o úplné zatmenie Slnka alebo len o čiastočné. Podarilo sa nám identifikovať päticu pravdepodobných zatmení Slnka, vrátane času a polohy. Tieto zatmenia sa udiali naprieč 4. až 7. storočím v oblasti západného Stredomoria,“ dopĺňa.

Nový model

Zatmenia popisované v štúdii sa odohrali v rokoch 346, 418, 484, 601 a 693, dodáva Murata. Počas výskumu bola mimoriadne dôležitá jedna premenná – delta T. Tá popisovala rozdiel medzi nameraným časom vzhľadom na rotáciu Zeme a časom nezávislým od nej. Hodnota delta T v tomto prípade značila dĺžku dňa na Zemi.  

Zatmenie slnka v roku 418 sa udialo 19. júla. Výskumníkom sa podarilo objaviť historický text, ktorý túto udalosť opisoval do najmenšieho detailu. Podľa neho išlo o úplné zatmenie Slnka, vďaka ktorému bolo možné pozorovať na oblohe hviezdy. Úplné zatmenie Slnka prebiehalo nad Konštantínopolom.

Čo všetko dokáže prezradiť Zatmenie Slnka
Historický zdroj, opisujúci zatmenie Slnka. Zdroj: IOPscience (Hisashi Hayakawa et. al.)

Predchádzajúce modely by mesto umiestnili mimo dráhy úplného zatmenia Slnka. Keďže to ale nie je správne, vedci upravili delta T modely pre 5. storočie na základe týchto nových poznatkov. Všimli si že ich nové dáta vypĺňajú podstatnú medzeru. Tá vedcom naznačuje, že čo sa týka 5. storočia, modely by sa mali posunúť smerom hore, zatiaľ čo pre 6. a 7. storočie by sa mali posunúť smerom dole.

Lenže k čomu vlastne slúžia nové modely? Tieto nové údaje vrhajú svetlo na variácie rotácie Zeme v storočnom časovom horizonte. Inými slovami, novonadobudnuté poznatky pomáhajú vedcom lepšie pochopiť zmeny v rotácii Zeme v priebehu času. Rovnako vedcom umožňujú získať presnejší obraz o tom, ako sa vyvíjali rôzne globálne fenomény nielen v histórii, ale aj dnes. Na základe nových vedomostí získajú lepšiu predstavu napríklad o zmene hladín morí a oceánov alebo objemu ľadu v polárnych oblastiach planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre